BTP Genel Başkanı Haydar Baş korona virüs nedeniyle hayatını kaybetti

0

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Haydar Baş, Trabzon’da korona virüsü nedeniyle tedavi gördüğü hastanede bu sabah hayatını kaybetti.


Haydar Baş’ın yaklaşık bir hafta önce rahatsızlanarak Akçaabat ilçesinde özel bir hastaneye kaldırıldığı, ailesinden de 7 kişinin testinin pozitif çıktığı dün duyurulmuştu. Haydar Baş, daha sonra Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Yoğun bakım servisinde tedavi altına alınan 73 yaşındaki Baş’ın bu sabah saatlerinde vefat ettiği açıklandı.

Cenazesi bugün Trabzon’un Akçaabat ilçesinin Sarıtaş mahallesinde öğle namazı sonrası kılınacak cenaze namazının ardından aynı yerde bulunan aile kabristanlığına defnedilecek.

Haydar Baş kimdir?

1947 yılında Trabzon’da doğan Prof. Dr. Haydar Baş, ilk, orta ve lise eğitimini aynı şehirde tamamladı. 1970 senesinde Kayseri’deki Erciyes Üniversitesi’ne bağlı Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun olan Baş, lisansüstü eğitimini ve doktorasını “Veda Hutbesinde İnsan Hakları” tezi ile Bakü Devlet Üniversitesi’nde tamamlaması ardından bu üniversitede göreve başladı.
Doktora sonrası akademik çalışmalarına devam ederek “İslam ve Hz. Mevlana”, “Tasavvuf Tarihi”, “Din Sosyolojisi” ve “Din Psikolojisi” konularındaki tezleriyle “Profesörlük” unvanını da aynı üniversiteden aldı.
9 yıl Bakü Devlet Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışan Baş, Doğu Dilleri ve Edebiyatlarını Araştırma Fakültesi, Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde görev yaptı.
Akademik kariyerini eğitim alanında yapmasına rağmen, aynı zamanda araştırmacı, yazar, iş adamı, sanayici ve tüccar kimlikleriyle bilinen Haydar Baş, Mefkureci Öğretmenler Derneği’nin Trabzon Şubesi Başkanlığını da yapmıştır. Beş yıl Devlet Liselerinde, iki yıl Ticaret Liselerinde ve İmam Hatip Liselerinde olmak üzere yedi öğretim yılı öğretmenlik yapmıştır. İPA A.Ş.’nin Bölge Müdürlüğünü yürütmüştür. BAŞ Şirketler Grubunun, BAŞ Çelik Fabrikalarının, BAŞ Ticaret A.Ş.’nin ve BAŞ Isı Sanayi’nin kurucusudur. Başyazarlığını yaptığı İCMAL, ÖĞÜT ve MESAJ dergilerinin kurucusudur. Milli Basın Kurultayları’nı tertip eden Basın Kurulu’nun başkanıdır. Bağımsız Türkiye Partisi’nin (BTP) Genel Başkanı’dır.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi