Reklam

Çavuşoğlu: 69 ülkeden tıbbi malzeme talebi geldi, 17 ülkeye tıbbi malzeme gönderdik

0

Dışişleri Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, korona virüs tedbirleri hakkında basın mensuplarının soruları yanıtladı.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığının yurt dışındaki Türk vatandaşlara en iyi şekilde hizmet verilmesi için çalışmaların sürdüğünü belirtti. Çavuşoğlu, “17 Mart’ta 9 Avrupa ülkesinden 2 bin 897 vatandaşımızı getirdik ve bu vatandaşlarımız İstanbul ve Kocaeli’deki yurtlarda karantinaya alınmıştı.” diye konuştu.

Yurt dışında eğitim gören öğrencilerin okullarının ve yurtlarının kapatılmasından dolayı Türkiye’ye dönmek istediklerini aktaran Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla çalışma başlattık. Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay Bey’in başkanlığında İçişleri Bakanlığımız, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız, Sağlık Bakanlığımız, Gençlik ve Spor Bakanlığımız ve Türk Havayolları ile birlikte bir çalışma yürüttük.

Reklam

Dün akşam itibarıyla 11 seferle 8 ülkeden 2 bin 721 öğrencimizi ülkemize getirmiş olduk. Daha önce arz ettiğimiz ülkelerin yanı sıra Sudan’dan da öğrenciler gelmek istedi. Mısır’a giden uçağımız Sudan’a da giderek öğrencilerimizi aldı.

Aynı şekilde KKTC’den gelmek isteyen öğrencilerimiz de ülkemize getirildi. Öğrencilerimiz 14 günlük karantinaya alınmış oldu. Sakarya, Samsun ve Sivas’taki yurtlara öğrencilerimiz yerleştirildi.”

17 Ülkeye tıbbi malzeme gönderdik

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, diğer ülkelerle yapılan görüşmeleri ve yardım taleplerini açıkladı. Çavuşoğlu, “Bir çok ülkenin dışişleri bakanlarıyla görüştüğünü söylerek, “Dışişleri bakanlarıyla yaptığımoz telefon görüşmelerinde neleri konuştuğumuzu anlatmaya çalıştım. Bazen ticaretle ilgili (sınırda şöforlerin karşılaştığı ), bazen o ülkedeki vatandaşlarımızın durumuyla ilgili telefon görüşmesi gerçekleştirdik, bazen de o ülkeden vatandaşların gelmesi, yada Türkiye’deki o ülkenin vatandaşlarının ülkelerine dönmeleriyle ilgili görüştük. Bir çok ülkeden talep geldi. Bugüne kadar 69 ülkeden tıbbi malzeme talebi geldi. Hepsini karşılayabilir miyiz, hayır hepsini karşılamamız mümkün değil. Bugüne kadar 17 ülkeye tıbbi malzeme gönderdik.” ifadelerine yer verdi.

Reklam

Diğer haberler

Reklam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi