Celp ve terhislerin ertelenmesine Mehmetçikten ağır tepki: Mehmetçiğin gaspçılar, tecavüzcüler kadar değeri yokmuş!

0

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın korona virüs tedbirleri kapsamında askerlerin celp ve terhis işlemlerinin 1 ay daha uzatılacağını duyurması üzerine kışladaki Mehmetçik’ten tepki geldi. Mehmetçik, “90 bin mahkûmun korona virüsü nedeniyle salıverildiği bir ülkede, 60 bin askerin terhisini ertelemek, vatan borcunu ödeyenlerin, gaspçılar tecavüzcüler karşısında hiçbir değerinin olmaması demektir.” dedi.


Kilit Haber – Egemen Kelleci

Dün Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde bulunun Koronavirüs ile Mücadele Merkezi (KOMMER) yetkilileri ve Kuvvet Komutanlarında katıldığı toplantı Akar, askerin celp ve terhis tarihlerinin 1 ay süreyle ertelendiğini duyurmuştu. Bu kararın üzerine kışlalarda halen askerlik görevini yapan Mehmetçiklerden tepki geldi. İsmini vermek istemeyen bir asker, yazdığı mektubunda, “Hulusi Akar, Kasım 2019 celbinin terhis süresinin uzatılabileceğini söyleyerek, vatan borcunu ödeyenleri, mahkûmlar karşısında değersizleştirmiş ve büyük bir kul hakkına sebebiyet vermiştir.” ifadelerine yer verdi.

Mehmetçiğin mektubunun tamamı şöyle:

“90 bin mahkûmun korona virüsü nedeniyle salıverildiği bir ülkede, 60 bin askerin terhisini ertelemek, vatan borcunu ödeyenlerin, gaspçılar, tecavüzcüler karşısında hiçbir değerinin olmaması demektir. Vatanın huzurunu korumak için canını siper edenlerin bu ülkede, huzuru kaçıranlar kadar değer görmemesi ise bir ülke için felaketten öte bir durumdur.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bugün (14 Nisan 2020) Kasım 2019 celbinin terhis süresinin uzatılabileceğini söyleyerek, vatan borcunu ödeyenleri, mahkûmlar karşısında değersizleştirmiş ve büyük bir kul hakkına sebebiyet vermiştir. 60 bin personelini terhis edemeyen Milli Savunma Bakanlığının, önümüzdeki aylarda bu sayının 2-3 katını evine göndermesi nasıl mümkün olacaktır? Milli Savunma Bakanlığı, bu kararıyla binlerce genci aylar süren bir belirsizliğe mi itmek istemektedir?
Hulusi Akar’ın bugünkü açıklaması; faaliyeti sonlandırılmış, 5 gündür karantinada tutulan ve de en önemlisi terhis belgeleri imzalanmış Mehmetçikleri psikolojik anlamda çökertmiştir. Kışladan çıkmasına 10 gün kalan askerlere yapılan bu muamele, hiçbir vicdana sığmamakta ve büyük bir vebalin önünü açmaktadır.

Ailelerini, çocuklarını görmeyi dört gözle bekleyen Mehmetçiklerle ilgili büyük mağduriyet yaratacak ve toplum vicdanını sarsacak bu karardan dönülmesi gerektiğini düşünüyor ve Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan bu haksızlığın önüne geçmesini arz ediyoruz.
Vatan borcunu bedelsiz ödeyen binlerce gencin hiçbir suçu yoktur!”

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi