Ceren Damar davasında sanık avukatının yaptığı savunma: Ceren Damar 15 Temmuz lehine tweet attı

0

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde araştırma görevli Ceren Damar Şenel’in cinayet davasının 4’üncü duruşması bugün görülüyor. Duruşmada sanık avukatı, Ceren Damar’ın 15 Temmuz lehine tweet attığını, sanıkla cinsel ilişkisi olduğunu savundu!


Ceren Damar Şenel’in 2 Ocak 2019’da kopya çekerken yakaladığı öğrencisi Hasan İsmail Hikmet tarafından öldürülmesi üzerinden 13 ay geçti. Davanın 4’üncü duruşması ve karar günü bugün saat 10:00’da Ankara Sıhhiye Adliyesi 33. Ağır Ceza Mahkemesinde başladı. Sanık Hasan İsmail Hikmet, “tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme” suçundan yargılanıyor.

Duruşma öncesinde Ceren Damar’ın ailesi, kadın örgütleri ve Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesinden akademisyenler, Adliyesi önünde basın açıklamasında bulundular. Açıklamada Ceren Damar için adalet talebi bir kez daha vurgulandı.

Ceren Damar’ı , “tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme” suçundan yargılanan Hasan İsmail Hikmet’in avukatı Vahit Bıçak, duruşmadaki sözlerinden dolayı tepki topladı. Sanık avukatı Bıçak, “Hepimiz sanık Hasan İsmail Hikmet’in adaleti için buradayız.” dedi.

Bıçaklı ve ateşli silahla Ceren Damar’ı öldüren sanığın avukatı Bıçak, “Sanık Hasan İsmail Hikmet katliam yapmamıştır. Çoklu öldürmeler katliamdır.” İfadelerini kullandı.

Sanık avukatı, katil zanlısı Hasan İsmail Hikmet’in, “canavarca hisle öldürmediğini” iddia ederek, “Sanık elindeki silahla etraftaki herkesi öldürebilirdi ama öldürmemiş bu yüzden en üst ceza verilemez” dedi.

Avukattan çirkin savunma

Sanık avukatı Vahit Bıçak’ın savunmasından bazı ifadeler şöyle:

– “Sanığın vücudunu geliştirmesi, maktüleye çekici gelmeye başlamıştır. Ceren Damar, sanık Hasan İsmail Hikmet’i rahatsız ediyormuş.”

– “Sanık, öldürdüğü Ceren Damar’ın cinsel isteklerine boyun eğmek zorunda kalmış, Ceren Damar sanığa cinsel saldırı suçunda bulunmuştur. Sanık, cinsel saldırı mağdurudur.”

– “Sanık Ceren Damar’ı hocası olarak gördüğünü söyleyip onu reddetmiştir. Ancak görüşmeleri devam etmiş ve cinsel birliktelik yaşamışlardır.”

– “Sanık Hasan taciz mağdurudur. Danışman hocası Ceren Damar ile cinsel ilişkileri vardı. Ceren, Hasan’ı tehdit ederek bu ilişkiyi devam ettirmiştir.”

– “Ceren Damar, bir kadın cinayeti davası değildir. Karşınızda bu kadar ağır bir suçun mağdurunun oturduğunu unutmayın.”

– “Ceren Damar’ın odasında kavga sonucunda sanık ile maktule boğuşmuştur. Göğsünde bıçak çizikleri meydana gelmiş, 17 bıçak darbesi şehir efsanesidir, sanık o anda cinnet geçirip bıçaklamış, intihar etmek için 2 defa sıkmış, maktule sekmiştir.”

Ceren Damar’ın Twitter hesabı olmadığı halde sanık avukatı Bıçak, “Cumhurbaşkanımızın 15 Temmuz sonrası emriyle başlatılan birlik çağrısına rağmen Ceren Damar 15 Temmuz lehine tweet attı.” ifadelerini kullandı.
Duruşmada bugün nihai kararın verilmesi bekleniyor.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi