Cezaevlerinde 120 tutuklu ve hükümlüye korona virüs tanısı konuldu

0

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, alınan yeni kararlarla birlikte, duruşmaların 15 Haziran’a kadar uzatıldığını, 120 tutuklu ve hükümlüye de korona virüs tanısı konulduğunu açıkladı. 


Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, korona virüse ilişkin açıklamalarda bulundu. Gül, “Duruşmaların ertelendiği tarih 15 Haziran’a kadar uzatılmıştır. 4 ayrı cezaevinden 120 tutuklu ve hükümlüye Kovid-19 tanısı konuldu, tamamı hastanelerde tedavi altında, sağlık durumları iyi.” dedi.

Adalet Bakanı Gül, infaz memurları ile ilgili olarak “Bu kahramanlara bakarak ümidimizi korur, onlar sayesinde gayretimizi artırırız. Onlar tünelin ucundaki ışığın kendisidir. Onlar zorluğu kolaylaştırır, güç verir, güç olur, karamsar bulutları dağıtır. İşte bizim için bu dönemin kahramanları infaz koruma memurlarımızdır.” dedi.

On binlerce infaz koruma memuru vardiyada, nöbette ya da karantinada

Adalet Bakanı Gül, 440 ceza infaz kurumundan on binlerce infaz koruma memurunun 1 Nisan’dan bu yana vardiyada, nöbette ya da karantinada olduğunu aktardı. Bu durumun infaz koruma memurları ve aileleri için çok büyük ve anlatılması güç bir fedakarlık olduğunu dile getirdi.

Gül, infaz koruma memurlarına, “Çok değerli personelimiz, tutuklu ve hükümlülerin sağlıkları için adeta onlarla kader birliği yaptınız. Uzun vardiyalar sonrası evlerinize gitmeyerek konakladığınız alanlarda izole olmanız, gerçekten büyük ve tarihi bir sorumluluk. Böylesi büyük bir özen, dikkat ve özveriyle çalışmalarınıza devam ettiğiniz sürece bu virüsü de yeneceğiz, infaz kurumlarımıza bulaşmasını engelleyeceğiz. Bu yüzden sizlere ne kadar teşekkür etsek az. Biliyoruz ailelerinizi özlediniz, aileleriniz de sizi çok özledi. Adalet ailesi olarak inşallah en kısa sürede hep birlikte bu zorluğun da üstesinden gelecek, sevdiklerimizle mutlu günlere tekrar erişeceğiz. Size ve kıymetli ailelerinize şahsım ve aziz milletimiz adına en içten duygularımla teşekkür ediyorum.” dedi.

120 tutuklu ve hükümlüye Kovid-19 tanısı konulmuş durumdadır.

Adalet Bakanı, “Bugün itibarıyla 4 ayrı ceza infaz kurumundan 120 tutuklu ve hükümlüye Kovid-19 tanısı konulmuş durumdadır. Tamamı hastanelerde tedavi altına alınmışlardır, yoğun bakımda kalan tutuklu-hükümlü bulunmayıp genel sağlık durumları iyidir. Sağlık Bakanlığımızla sıkı bir koordinasyonla bu süreci yakından takip etmekteyiz. Bu konuda söylenti simsarlarının ortalığı bulandırmalarını asla kabul etmeyiz, sağlık kuruluşlarıyla ve personelimizle birlikte bu süreci açıklıkla ve şeffaflıkla götürmeye gayret ediyoruz, kimsenin kuşkusu olmasın. Ceza infaz kurumlarında bir yakını bulunan vatandaşlarımız da müsterih olsun. Tüm tedbirler büyük bir titizlikle alınmaktadır. Hükümlü ve tutukluların can sağlığı, güvenliği devlete emanettir.”

 

Kadir Şeker’in testi pozitif çıktı

Sözcü gazetesinden Müslüm Evci’nin haberine göre, Konya E Tipi Kapalı Cezaevi’nde, aralarında görevli sağlık memuru, öğretmen, infaz koruma memuru ve mahkumların da bulunduğu 31 kişinin korona virüs testi pozitif çıktı. Daha önce medyada “Sevgilisi Ayşe D.’ye şiddet uygulayan Özgür Duran’ı (32) engellemek isterken öldüren” kişi olarak gündem olan Kadir Şeker’in (20) de korona virüsü testi pozitif çıktı. Cezaevinin giriş ve çıkışlara kapatılarak, önlemlerin üst seviyeye çıkarıldığı öğrenildi.

 

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi