CHP’den YKS tarihleri açıklaması: “Rezalet önlenmelidir”

0

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, YKS tarihi hakkında yaptığı açıklamada, “Sınavın tekrar öne çekileceğine yönelik söylentilere bir an önce son verilerek sınavın 25-26 Temmuz tarihlerinde yapılacağı açıklanmalı ve milyonlarca kişinin hayatını etkileyebilecek bir rezalet önlenmelidir.” dedi.


Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), korona virüs tedbirleri kapsamında 20-21 Haziran’dan, 25-26 Temmuz’a ertelenmişti. Karar sonrası, yaz ortasında yapılacak üniversite sınavının turizmi etkileyeceği iddiaları gündeme gelmiş ve tarihin haziran ayına geri alınacağı öne sürülmüştü. Olası değişiklik iddialarına öğrencilerden tepki geldi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, YKS’nin açıklanan tarihinde yapılması gerektiğini belirterek, “Korona virüs tedbirleri nedeniyle sınavın 25-26 Temmuz’a ertelenmesi kararı makuldü. Ancak özellikle son günlerde bu tarihin ekonomik nedenlerle yeniden öne alınacağına yönelik söylentiler öğrencileri çok kötü etkiliyor. Bu sınavda tüm geleceğinin belirleneceğini düşünen gençler arasında her yıl daha da fazla kişi bütün bir yılını kaybetmeyi göze alarak yaşamını sınava göre programlıyor” dedi.

Söylentilere son verilmeli

Gökçen, yaptığı açıklamada, öğrencilerin eğitim ve sınavlardaki plansızlık nedeniyle umutlarını yitirdiğini belirterek, “Sınavın tekrar öne çekileceğine yönelik söylentilere bir an önce son verilerek sınavın 25-26 Temmuz tarihlerinde yapılacağı açıklanmalı ve milyonlarca kişinin hayatını etkileyebilecek bir rezalet önlenmelidir” dedi.

“Sınav, tam bir psikolojik savaş haline geliyor”

Gökçen sınavlara giren öğrenci sayısının yıllar itibariyle artmaya devam ettiğini işaret ederek, “2009’da üniversite sınavına başvuran öğrenci sayısı 1 milyon 450 bin 582 iken 2019’da bu sayı 2 milyon 528 bin 31’e çıktı. Üniversiteye yerleşen sayısında ise artış bu oranın yakınından bile geçmiyor. 2009’da yerleşen öğrenci sayısı 786 bin 677 iken 2019’da bu sayı ancak 904 bin 176’ya çıktı. 15-34 yaş grubunda yalnızca yükseköğretim mezunu olan işsiz sayısı 840 bin iken sınav, tam bir psikolojik savaş haline geliyor.” ifadelerini kullandı.

Gökçen sınav tarihlerini belirleyen yöneticilere de “Eğitim ve sınav sistemini oluşturan ve değiştirenler plan ve disiplinden yoksun” diyerek eleştiri de bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen

 

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi