CHP’li Gürer: Yine ithal samana mecbur kalabiliriz

0

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde Bor ve Çiftlik ilçelerindeki besicilerle görüştü. Yem ve saman fiyatlarına gelen zamlar hakkında konuşan Gürer, “80 lira olan yem fiyatları şu anda yeniden 90 liraya çıktı. Tonu 800 lira olan yonca 1000 lirayı geçti. Tonu 450 lira olan samanın tonu 1200 TL’ye çıktı” ifadelerini kullandı.


Stokları eriyen hayvan sahiplerinin saman bulmakta zorlandığını söyleyen CHP’li vekil, “Samanın kilosu hububat hasat döneminde 45 kuruşken 1 lira 25 kuruşa çıktı. Besici saman bulmakta da sıkıntı yaşıyor. Yine ithal samana mecbur kalabiliriz” dedi.

“Buğday ekim alanları 9 milyon hektardan 7 milyon hektara geriledi”

Zamlanan yem ve saman fiyatları hakkında bilgiler veren Gürer, “Seksen lira olan yem fiyatları şu anda yeniden doksan liraya çıktı. Tonu 800 lira olan yonca 1000 lirayı geçti. Samanda aşırı bir fiyat oynaması var, hasat dönemine göre saman fiyatları uçtu. Tonu 450 lira olan samanın tonu 1200 TL’ye çıktı. Saman bulmak da zorlaştı. İlk kez saman ithal eden AKP iktidarı yine samanda ithalata yönelebilir. Ülkemizde buğday ekim alanları 9 milyon hektardan 7 milyon hektara geriledi. Buğday rekoltesi verim artışı ile dengelemeye çalışılsa da buğdayda sıkıntı var. Sapının da ekim alanları daralması nedeniyle varlığında gerileme oluştu. Üretici girdi fiyatları ile verdiğini geri alamıyor. Şu anda besici girdi fiyatları sebebiyle ciddi mağduriyet yaşıyor.” diye konuştu.

“Bir an önce önlem alınmalıdır”

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesinden sonra küspenin fiyatında ciddi artışlar olduğunu ifade eden Gürer şöyle konuştu: “Geçtiğimiz yıl küspenin tonu besiciye 200-250 liraydı. Bu yıl ise son kullanıcı besiciye kadar fiyatı 400 lirayı buldu. TÜİK verilerine göre Ekim 2019 tarihi itibari ile içme sütü üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %6 azalarak 127 bin 869 tona geriledi. Görünen o ki, girdi fiyatlarındaki artışlar nedeniyle üretici giderek besicilikten uzaklaşıyor. Samanda yaşanan sıkıntıların devamı halinde, yem fiyatlarındaki artışla birlikte meralarda mevcut sorunlar giderilmezse hayvancılık önemli ölçüde soruna dönüşecektir. Bir an önce önlem alınmalıdır.”

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi