Çin’de ortaya çıkan koranavirüs salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 25’e yükseldi

0

Çin’in Ulusal Sağlık Komisyonu, Tibet ve Çinghay eyaleti dışında ülkedeki bütün özerk bölge, özel idari bölge ve eyalete yayılan koronavirüsten etkilenenlerin sayısının 830 olduğunu açıkladı. Salgına yakalananların 177’sinin durumunun ağır olduğu da belirtildi. Çin’in, salgınla mücadele kapsamında bin yataklı prefabrik hastane yapacağı, hastanenin 6 gün içerisinde faaliyete geçeceği öğrenildi.


Çin’in yerel kaynaklarına göre salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 25’e yükseldi. Hayatını kaybedenlerin 24’ü orta Çin’in Hubey eyaletinden, birinin de kuzey Çin’in Hıbey eyaletinden olduğu ifade edildi. Virüs taşıma durumları “şüpheli” olan kişilerin sayısı ise 1072 olarak açıklanırken, müşahade altına alınanların sayısı 8 bin 420’ye çıktığı öğrenildi. Hubey eyaletinde 444 kişide salgın vakası tespit edilirken Guangdong’da 32, Cıciang’de ise 27 vaka tespit edildi.

Karantinaya alınan kent sayısı 10’a çıktı

Hubey eyaletinki Wuhan, Huanggang, Icou, Şienning, Çıbi, Şientao, Cıciang, Çienciang kentlerinde metro, otobüs ve feribot seferlerinin geçici olarak durduruldu. Kentlerdeki petrol ofisi, hastane, eczane ve marketlerin dışında faaliyet gösteren işletmelerin çalışmasına ara verildi. Fakülteler, ilk ve orta okullar ile kreşlerin eğitime başlama tarihleri de ertelendi.

Salgınla mücadeleye 1 milyar yuan tahsis edildi

Çin Maliye Bakanlığı’nın, Vuhan’daki salgınla mücadele kapsamında 1 milyar yuan (144 milyon dolar) tahsis ettiği de öğrenildi. Koronavirüsü (2019 – nCoV) taşıyan hastaların tedavisi içinde 6 gün içerisinde bin yataklı prefabrik hastane yapılacak.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi