Reklam

Çin’de yeni virüs baş gösterdi: Koronadan sonra hanta virüsten bir kişi hayatını kaybetti

0

Çin’in Yunnan bölgesinden Shandong bölgesine otobüsle dönen bir kişinin hayatını kaybetmesinin ardından yapılan testte hanta virüs tespit edildiği öğrenildi. Aynı otobüste seyahat eden 32 yolcunun da karantinaya alındığı aktarıldı.


Çin medyasında yer alan haberlere göre, Çin’in Yunnan bölgesinden Shandong bölgesine otobüsle seyahat eden bir kişinin hanta virüs tespit edildi. Hayatını kaybeden yolcuyla birlikta aynı otobüste seyahat eden 32 yolcunun da karantinaya alındığı duyuruldu.

Hanta virüs nedir?

Reklam

Bunyaviridae ailesinden bir RNA virüsü olan Hantavirüs’ün adını ilk izole edildiği yer olan Güney Kore’deki Hantaan nehrinden aldığı biliniyor. Genel olarak Asya, Avrupa ve Amerika kıtasında görülen virüs, kemirgenler ve sürüngenler arayıcılığı ile taşınır. Kuluçka dönemi kesin olmamakla birlikte 12 ile 21 gün arasında olduğu biliniyor.

Virüsün erken belirtileri olarak yorgunluk, ateş, kalça, sırt, omuz gibi büyük kas gruplarında ağrı, ayrıca baş ağrısı, baş dönmesi, karın ağrısı, ishal, kuma, bulantı gibi nonspesifik semptomların görülüyor.

Hanta virüs enfeksiyonun bilinen bir aşısı veya spesifik bir tedavisi olmadığı, hastanın hayati fonksiyonları desteklenerek tedavi edilmesi gerektiği belirtiliyor.

Reklam

Diğer haberler

Reklam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi