Çin’in Terracota Savaşçıları artıyor

0

Çin’in ünlü ‘kilden asker ordusu’ Terracota Savaşçıları’ndan 220 tane daha bulunduğu açıklandı.


Çin’de bulunan ve pişmiş çamur ve bronzdan yaptırılmış binlerce toprak asker heykellerden oluşan Terracota Savaşçıları 1974 yılında keşfedilmişti.

UNESCO Dünya Mirası listesine de alınan heykellerin her birinin birbirinden farklı olduğuna inanılsa da, yapılan araştırmalar neticesinde askerlerin 10 farklı asker şablonu üzerinden üretildiği belirlendi.

Çin’in Şanşi eyaletine bağlı Şi’an’da bulunan heykellerin ilk Çin imparatoru Qin Shi Huang’ı korudukları iddia ediliyordu.

Global Tımes’ın haberine göre, birinci Qin İmparatoru’nun Mozolesi’nin üçüncü kazısında, beş farklı resmi unvanı olan 220’den fazla yeni pişmiş toprak savaşçısı bulunduğu açıklandı.. 12 pişmiş toprak at ve çeşitli silahlar da bulundu.

2009 yılından beri bölgede 500 metrekarelik bir alan üzerinde yapılan çalışmada, aynı zamanda bugüne kadar yapılmış en eski altın deve heykeline de ulaştı.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi