Çocuk tecavüzcülerinin evlilik yoluyla affedilmesiyle ilgili bir düzenleme yok: İktidar kamuoyu yoklaması yapıyor!

0

Çocuğa cinsel istismarın affedilmesi yönünde düzenlemeler bulunduğu iddia edilen infaz yasasında aslında meclise hiç sunulmadığı ve böyle bir düzenlemenin hiç olmadığını söyleyen HDP milletvekili Kerestecioğlu, “Çocuk yaşta evliliğin savunulması nedeniyle böyle bir şey gündemde tutulmaya çalışılıyor.” diye konuşurken, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü ise, “Yine döndük 2016’ya, başladığımız noktaya. Bir gece yarısı operasyonuyla getirilmeye çalışılan tecavüz önergesini hatırlayınız.” diye konuştu.


Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden (TBMM) dün gece geçen infaz yasasında, iddiaya göre tecavüze uğrayan kadın ve kız çocuklarının tecavüzcüsüyle evlendirilmesi doğrultusunda suçun kalkmasını öngören kısmının sosyal medyadan paylaşılmasının ardından kamuoyundan büyük tepki geldi. Ancak söz konusu çocuklara yönelik cinsel istismara af getirilmesini öngören bir kanun teklifinin Meclis’e gelmediği ve hiç görüşülmediği ortaya çıktı.

Gündemde tutulmaya çalışılıyor

Konuya ilgili değerlendirmelerde bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili avukat Filiz Kerestecioğlu, “Bu tasarıyı gerçekten geçirme istekleri var. Sürekli bir kamuoyu yoklaması yapıyorlar, ‘belki bir son dakika ile geçirebilir miyiz’ diye. Çünkü böyle denemelere çok şahit olduk” diye konuştu.
Cumhuriyet gazetesinden Tuba Özer’in haberine göre, Kerestecilioğlu, “Ortada bir metin var. Bu daha önceden de aslında bildiğimiz bir şey. Ama ortada verilmiş bir kanun teklifi yok. Kendi anlayışlarını hayata geçirmek istemeleri ve özellikle çocuk yaşta evliliğin savunulması nedeniyle böyle bir şey gündemde tutulmaya çalışılıyor. Ama dediğim gibi dün böyle bir kanun teklifi Meclis’e gelmedi” dedi.

Bir kanadın sürekli olarak kadın hakları üzerinden yoklamalar yaptığını dile getiren Kerestecioğlu, “Bunlarla ilgili her an tetikte olmalı ve haklarımızı gasp ettirmemeliyiz. Dün öyle korkunç bir infaz yasası geçti ki her an son dakika bir adımda bulunabilirler. O torbada gelmemesi yeni bir şekilde bu düzenlemenin önümüze gelmeyeceği anlamına gelmiyor. Bu rehavete kapılmamak gerekiyor. Salgını fırsata çevirmelerine karşı çıkmalıyız.” ifadelerini kullandı.

Birilerine ısmarlama af mı ayarlanıyor?

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, “Yine döndük 2016’ya, başladığımız noktaya. Bir gece yarısı operasyonuyla getirilmeye çalışılan tecavüz önergesini hatırlayınız lütfen. Toplum olarak karşı çıkmamış mıydık?” dedi.

Sözcü gazetesinden Zeynep Gürcanlı’ya konuşan Güllü, “Şimdi sosyal medyada paylaşılan taslak diyor ki, yargılama devam etsin ama mağdur şikayetçi değilse. Mağdur kim? 14 yaşındaki çocuk. Peki biz mağdurun şikayet etmesini bekliyor muyuz? Hayır. Yasalarımız der ki şikayete bakılmaksızın yani mağdurun şikayetine bakılmaksızın kamu davası açılmalı. Nitekim savcılar alınan ihbar ya da doğum nedeniyle hastanelerde yakalanan bu tür durumlar için yargılamayı başlatıyorlar.

Birilerine ısmarlama af mı ayarlanıyor? 2016 da 286 kişi için ‘küçüğün rızası’ demişti dönemin Adalet Bakanı. Şimdiki Bakan’a da bizzat ben üç kere sormuştum, “Bu tip kişilere af düşünüyor musunuz?” diye. Üç kere “Benim bilgim yok” demişti. Şimdi de Adalet Bakanı’ndan, sorumluluğu alarak, böyle bir af umudunun yeşertilmemesi gerektiğini anlatmasını istiyoruz.” diye konuştu.

Daha öncede gündeme gelmişti

Tartışılan çocuğa yönelik cinsel istismarın affına yönelik benzer bir önerge daha önce 2016 yılında Meclis Başkanlığı’na verilmişti. Önerge AKP’li milletvekilleri tarafından, “Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nda Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) iptal ettiği “çocukların cinsel istismarı” başlıklı 103. maddenin yeniden düzenlenmesinin görüşülmesi sırasında verilmişti. 17 Kasım 2016’da sunulan önerge kabul edilmiş, ancak kamuoyunun yoğun tepkileri sonucu komisyona geri çekilmiş ve tasarıdan çıkarılmıştı. Teklif ilgili önerge metninin çıkarılmasının ardından yasalaşmıştı.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi