Reklam

Çocuklarınızı koronavirüs hakkında nasıl bilgilendirebilirsiniz?

0

Çocuklarınızla koronavirüs hakkında konuşmalı mısınız? Ne söylemelisiniz? Bundan çok korkan çocuklara ne yapmalısınız?


Koronavirüsü her yerde. Henüz Türkiye’de olmasa bile herkes onu konuşuyor. Özellikle sosyal medyada en çok konuşulan konu koronavirüsü. Sürekli gündemde olan ve ölüme neden olan virüs haberleri çocukların izlediği haber bültenlerinde, sörf yaptığı internet sitelerinde de sürekli olarak var.

Akıllı telefonu olan çocuklar çok fazla bilgiye maruz kalırlar ve bunlardan sadece bazıları güvenilirdir.  O yüzden çocuklarınızla koronavirüs hakkında ilk bilgilendirmeyi siz yapın.

Çocuklarınız ile koronavirüs konuşmasına öncelikle soruyla başlayın. Koronavirüs hakkında ne bilgidiğini öğrenin: “Koronavirüsü duydun mu? Bunun hakkında ne biliyorsun?”.

Reklam

Sakin ve rahatlatıcı bir ebeveyn olun. Çocuğunuza virüsü anlatırken kendinizden emin olun ve yeteri kadar bilgiye sahip olduğunuzdan emin olun. Çocuklarınıza koronavirüsü şöyle açıklayabilirsiniz: Koronavirüs iki ay önce Çin’de keşfedilen bir virüstür. Çoğu hasta Çin ve Uzak Doğu’dan geliyor, bundan dolayı Çin’e seyahat etmediğimiz ve oradan gelen insanlarla temas kurmadığımız için bizim için tehlike az. Hastalığın belirtileri grip ile benzer. (İyimser hikayelerde ekleyin)

Koronavirüs hastalığının yayılması bizim kontrolümüzde değildir ve kontrolümüz dışında olduğu için korkunçtur. Bu nedenle iyi bilinen hijyen kurallarına dikkat etmeliyiz. Çocuklarınızı bu konuda da bilgilendirin. Ellerinizi sık sık yıkayın. Su olmadığında dezenfekta jel kullanın. Grip olduğunuzda işe veya okula gitmeyin.

Korku, her duygu gibi düşünceden kaynaklıdır. Ebeveynler olarak, en önemli şey çocuğun “korktuğunuzdan korkuyorsun, bu saçmalık, enfekte olma şansı yok, burada hiç yok” gibi çocuğunuzun korkularına saygsızılık eden cümlelerden uzak durun. Böyle davranışlar çocukların duygularını paylaşmaktan vazgeçmesine neden olur. Koronavirüse karşı korkuları onu hikayeleştirerek azaltabilirsiniz. Örnek olarak şakalarla bir gösteri yapın ve bu gösteride aynı zamanda ellerini yıkmak gibi temel sağlık kurallarını gösterin.

Kaynak: Walla

Reklam

Diğer haberler

Reklam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi