Foto: Bangkok Post
Sağlık

Coronavirüs nedir, nasıl bulaşır, belirtileri nelerdir?Coronavirüs dünya genelinde can almaya devam ediyor. Gelen son dakika haberine göre Coronavirüs; son olarak Çin’de 362 kişinin hayatını kaybetmesine yol açarken virüsten etkilenenlerin sayısı 17 bin 457’ye yükseldi. 23 ülkede etkili olan Coronavirüs nedeniyle uluslararası alarm verildi. Peki Coronavirüs nedir, nasıl bulaşır? Coronavirüs belirtileri nelerdir?

CORONAVİRÜS NEDİR?

Corona virüsler, memelilerde hastalıklara neden olan bir virüs çeşitidir. İnsanlarda ölüm riski yaratabilen bu virüs, solunum yolu enfesiyonlarına sebep olur. İnek ve domuz gibi hayvanlarda ishal, tavuklarda ise üst solunum yolu hastalıklarına sebep olduğu gözlenmiştir.

Coronaviridae ailesinden hayvan ailelerinde bulunan bir RNA virüsüdür. Burun, yutak, nefes borusu, bronşlar, akciğer, deri, idrar kanalı vb. etkileyen virüs daha çok ilkbahar ve sonbaharda etkindir. Corona virüsü hakkında az bilinen bilgilerden biri de kedilerde sıklıkla karşılaşılmasıdır.

Bu virüs mutasyona uğramadan öldürücü olma olasılığı en az düzeydedir.

Corona Virüsü Kedilerde Sıklıkla Görülmektedir

Corona virüsü kedilerde sıklıkla görülmekte ve kediden kediye de bulaşmaktadır. Temas yoluyla bulaşan virüs, dışkı yoluyla yayılır. Az da olsa virüs hava yoluyla bulaşabilir. Kedilerin neredeyse yarasının bu virüsle hayatları boyunca en az bir kere karşılaştıkları söyleniyor. Özellikle toplu bir şekilde yaşayan kedilerde bu oran daha da artmaktadır.

CORONAVİRÜS BELİRTİLERİ NELERDİR?

Wuhan şehrinde başlayan enfeskiyon genellikle hasta kişinin öksürmesi ve aksırması ile ortaya saçılan damlacıklar ile bulaşmaktadır. Hasta kişinin öksürme ve aksırması ile saçılan damlacıklar 1 metreye kadar yakın kişilere temas ettiğinde, kişinin solunum yollarından girmesi ile gerçekleşmektedir.

Bu virüs hakkında araştırmalar hızlı yapılmaktadır fakat şuan bilinen belirtiler sadece şunlardır:

  • Öksürük
  • Yüksek ateş
  • Solunum güçlüğü
  • Solunum yetmezliği
  • Böbrek yetmezliği
Corono virüsü olduğu şüphelenen veya kesin hastalara nasıl yaklaşılmalıdır?

En yakın sağlık kurumuna maske ile başvurulmalı. Eğer bu mümkün değilse mutlaka her şeyden önce ağız ve burun bölgesine bir maske ile kapatılmalı. Enfesksiyonun yayılımı engellemeli.


İlginizi Çekebilecek Haberler

Görüşlerinizi Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori: Sağlık