Reklam

Covid-19 düşünülenden daha tehlikeli

0

Uzmanlar, Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve 82 bin kişiye bulaşarak 3 binden fazla kişinin ölümüne neden olan Kovid-19’un düşünülenden daha tehlikeli olduğunu bildirdi.


Çin’in Tianjin şehrindeki Nankai Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar, Kovid-19’un vücutta AIDS’e neden olan HIV ve Ebola ile benzer şekilde yayıldığını belirtiyorlar.

Reklam

Uzmanlar koronavirüsün ortaya çıktığı ilk günlerde, 2002 yılında etkili olan SARS hastalığına benzediğini düşünmüştü. Çıktığı yıl dünyada yaklaşık 8 bin kişiye bulaşan SARS  774 kişinin ölümüne sebep olmuştu. Yapılan  çalışmalar, Kovid-19’un HIV ve Ebola gibi saldırgan virüslere benzediğini gösterdi. Ardından, koronavirüsün SARS’tan çok daha etkili olabileceği uyarısı yapıldı.

Yapılan son çalışmalarda Kovid-19’ un vücuda  girişindeki en etkili yolun burun, ağız ve göz olduğu belirlendi. Virüsün ‘furin’ adında bir enzimi hedef aldığı ve bu enzimin de vücuttaki proteinleri aktifleştirerek bedene yayıldığı tespit edildi.

12 Aralık tarihinde ortaya çıkan Covid-19 aralarında Türkiye’nin yakın komşularının da bulunduğu birçok ülkeye yayılmasının ardından Dünya Sağlık Örgütü ‘acil durum’ ilan etmişti.

 

Reklam

Diğer haberler

Reklam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi