Covid-19 ve spor ekonomisi

0

Covid-19 bir sürecin başlangıcı olmaya namzet. Zaten çoktan duymuş olduğunuz şeylerle gelmeyeceğim size. Aylardır pek çok şeyi dinlediniz duydunuz ve biliyorsunuz artık. Biraz spor ekonomisine değinmek gerekecek burada…

Bu pandeminin ardından gelecek ekonomik sıkıntılar spor camiasına bilindik eskileri unutturacak burası kesin. Bütün dünyada karşılaşmaların bir süre seyircisiz olması söz konusu. Bu durum büyük ekonomik sorunları meydana getirecek. Söz gelimi Golden State, Los Angeles Lakers gibi takımların 30 milyon dolarlık maç hasılatı gelirlerinden bahsediliyor. Kaybın büyüklüğüne buradan bakalım. Bu kadar büyük payları kaybeden hiçbir ekonomi küçülmeden devamlılığını sürdüremez.

Bize gelince artık şişen transfer ekonomisine bir el atıp öze dönüşlere ihtiyacımız var. Konu alt yapı konusu değildir sadece. Müsriflik sorunudur. Şöyle izah edeyim bir ekonomi konvertibilite içermelidir. Yani x bir oyuncu İngiltere’de 3 milyonken burada 10 milyon olamaz. Transferlerde sözleşmelerde bunlara dikkat edilmezse pek çok kulübümüz kepenk indirecektir. En büyüğünden en küçüğüne kadar bu hepsi için geçerlidir.

Bu alt yapıya yatırım için en uygun zamandır. Taraftarın yıldız sporcu izleme isteğine karşın yıldız üreten yapı gerçekçi bir hedef olmalıdır. Bulup alıp yetiştirip bunu piyasaya sunan ekonomi ve kulüpler yaşayacaktır.

Portekiz’de Porto, Benfica ve Sporting kulüplerinin her yıl kasalarına giren rakamlar, Sırbistan’da Rabotnicki, Partizan, Kızılyıldız takımlarının basketbolda kasalarına giren rakamlar bunun realiteye geçmiş halleridir.

Bu ekonomilerin sürdürülemez olduğunu 80’ler sonu 90’lar başındaki İtalya basketbol kulüplerini inceleyenler görür. Şimdi ayağını yorganına göre uzatan uzun vadeli planlarla hayatlarını sürdürmeye çalışanların kazanacağı gündür.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi