Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni infaz yasasını onayladı. Karar resmi gazetede yayınlandı!

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP ve MHP’nin hazırladığı ve 14 Nisan günü Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunu’nu onayladı. Yasa Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.


Cezaevinde geçirilmesi gereken sürelerin yeniden belirlendiği 70 maddelik düzenlemeyle başta Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun, İnfaz Hakimliği Kanunu ve Türk Ceza Kanunu ile Ceza Muhakemesi Kanunu olmak üzere toplam 11 farklı kanunda değişiklik yapıldı.

Açık ve kapalı cezaevlerinden yaklaşık 90 bin kişinin, birkaç gün içinde tahliye edilmesi bekleniyor. Adalet Bakanlığı, kanunun yürürlüğe girmesiyle cezaevlerinden tahliye edilecek ve açık cezaevlerinden eve izinli gönderilecek yaklaşık 90 bin hükümlü için tahliye planı hazırladı.

Buna göre, tahliyelerde, yeni tip korona virüs tedbirlerine önem ve öncelik verilecek. Tahliyeler sırasında, sosyal mesafe kuralına dikkat edilecek, cezaevi çıkışlarında Sağlık Bakanlığının broşürleri ile eldiven ve maske dağıtılacak.

İller arası seyahat kısıtlaması nedeniyle tahliye olanlara sorun yaşamamaları için cezaevinden çıkmadan seyahat izin belgeleri verilecek. Hükümlüler cezaevlerinden, otobüslerle korona virüs tedbirlerine uygun olarak ayrılacak.

Resmi Gazetede’ki karar; https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/04/20200415-15.pdf

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi