Reklam

Cumhurbaşkanına hakaret davasında dikkat çeken karar: Tarafsızlığı ortadan kalktığından…

0

Ankara’da Cumhurbaşkanı’na hakaret suçuyla açılan bir davada mahkeme, başkanlık sistemiyle birlikte geçilen “partili Cumhurbaşkanı” modelinde TCK 299’uncu maddenin uygulanamayacağına hükmederek cezayı “kişiye hakaret” maddesinden verdi.


Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, Ankara 46’ncı Asliye Ceza Mahkemesi, Erdoğan’a, “Al seçim senin olsun iblis” diyen bir kişiye, Türk Ceza Yasası’nın 299’uncu maddesinde düzenlenen “cumhurbaşkanına hakaret” suçundan değil, 125’ıncı maddedeki “hakaret” suçundan ceza verdi.

Ne olmuştu?

K.D isimli vatandaş, 2018 yılında, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda “Al, seçim senin olsun iblis” ifadelerini kullanmasından dolayı hakkında cumhurbaşkanına hakaret davası açılmıştı.

Reklam

Ankara’da başlayan davanın duruşmasında sanık avukatı Doğan Erkan, “Resmiyette dahi olsa partiler üstü cumhurbaşkanı için düzenlenmiş TCK 299’uncu maddesi, 16 Nisan referandumundan sonraki Cumhurbaşkanlığı’nın yeni statüsü karşısında uygulanamaz” dedi.

Mahkemenin kıdemli yargıcı, 25 Şubat’taki duruşma sonunda sanığın “iblis” sözüyle hakaret suçunu işlediğine karar verdi. Ancak sanığı, savcının istediği “cumhurbaşkanına hakaret” maddesinden cezalandırmayan yargıç, bunun yerine sanığa TCK’nin 125’inci maddesindeki normal kişilere uygulanan “hakaret” suçundan 5 ay hapis cezası verdi.

Kararın gerekçesi: Cumhurbaşkanının tarafsızlığı ortadan kalktığından…

Kararın gerekçesinde, “Söz konusu suçun, katılanın Cumhurbaşkanlığı sıfatı ile ilgili değil, iktidar partisinin genel başkanı olması sıfatıyla, seçimde ‘hile’ yapıldığından söylendiğinden Anayasa değişikliğinden sonra cumhurbaşkanının tarafsızlığı en azından hukuken ortadan kalktığından ve de cumhurbaşkanı aynı anda yürütmenin başı ve de iktidar partisinin lideri olduğundan, bu husus TCK 299’uncu maddesinin kabul edildiği dönemde öngörülmediğinden, eylemine uyan TCK’nin 125’inci maddesinden 5 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verildi” ifadeleri kullanıldı.

Reklam

Diğer haberler

Reklam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi