Davutoğlu’ndan Erdoğan’a yanıt: “Malezya’daki tasarrufumla aldığım evde oturuyorum”

0

Fox TV’de İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programına canlı yayın konuğu olan Ahmet Davutoğlu, Erdoğan’ın “Bunlar Halk Bankası’nı da dolandırmaya çalışıyorlar” sözlerine yanıt verdi.


Fox TV’de İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programına canlı yayın konuğu olan eski Başbakan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’na, İsmail Küçükkaya: “Bir vakıf, bir üniversite ve sizinle ilgili tartışmalar var. Bunu biraz anlatır mısınız?” sorusunu sordu, Davutoğlu yanıtladı:

“Bilim Sanat Vakfı 12 eylül şartlarında bir grup idealist gencin -aralarında benimde olduğum- kurduğu bir vakıf. 40 yıla yakındır sürekli seminerler verir ve 100 bini aşkın öğrenci, toplumun değişik kesimlerinden katılımcı bu seminerlere katılmıştır.

Bugün devlet kademesinden bir çok insanda katılmıştır. Bunlardan hiç bir ücret alınmamıştır ve bu kapı hiç kapanmamıştır. Herkese açık, öyle ilkeler koymuştuk: her kesime, her ideolojiye. Ve böyle bir vakıf, üniversite kurdu; Şehir Üniversitesi. Türkiye’nin vakıf üniversiteleri arasında en başarılı üniversitelerden birisi. Bir çok alanda birincilikleri var. Uluslararası alanda da performansı çok iyi.”

İsmail Küçükkaya, Erdoğan’ın “Halk Bankası” sözlerini sordu, Davutoğlu şunları söyledi:

“Gerçekten insanın çok büyük hüzün duyduğu anlar vardır. Sayın Cumhurbaşkanı bizi tanır. Kamu malı konusunda ne kadar hassas olduğumuzu bilir. Hayat standardımızın hiç bir zaman değişmediğini de bilir.

Ben 20 yıl önce Malezya’daki tasarrufumla aldığım evde oturuyorum. Ve gayette mutluyum, elhamdülillah. Bütün buna rağmen bana ve iki bakan arkadaşıma Sayın Babacan ve Sayın Şimşek’e dolandırıcılık suçlamasında bulunması benim hayat boyu duyduğum en derin hüzünlerden birine sebebiyet vermiştir.”

“İddia varsa araştırılsın”

Ahmet Davutoğlu Halk Bankası ve Şehir Üniversitesi arsa tahsili ile ilgili iddialara yönelik şunları söyledi:

“Cevap vermek zorunda kaldım. Tekrar söylüyorum: Böyle bir iddia varsa ve sürdürülüyorsa TBMM’de bütün eski ve yeni Cumhurbaşkanları ve Başbakanların, ilgili bakanların mal varlıkları araştırılmalı ve herhangi bir yolsuzluk söz konusu ise en ağır şekilde cezalandırılmalı.

Benim dönemimde Şehir Üniversitesi’ne verilen bir kuruş kredi yoktur. Sayın Binali Yıldırım döneminde verilmiştir. Şehir Üniversitesi’nin arsasının tahsisi de Sayın Cumhurbaşkanı Başbakan iken yapılmıştır. Daha sonra bu tahsisin iptal edilmesi üzerine yine Sayın Cumhurbaşkanının Başbakanken çıkardığı kanuna dayalı olarak tapu devri yapılmıştır. Ortada hiç bir hukuksuzluk yoktur. Çok net söylüyorum. Varsa hukuksuzluk hukuki süreç başlatılmalıdır.  Ama bir hukuksuzluk var, o da şu: Türkiye’nin en başarılı üniversitelerinden birine sadece siyasi bir cezalandırmanın aracı olarak görüp baskı yapmak, ve kamu bankasının alacakları yapılandırmayla tahsil edebilecekken, o üniversiteyi tasfiye etmeye çalışmak, en büyük hukuksuzluktur. Vakıfa kayyum atılması ise bırakın Türkiye Cumhuriyeti tarihini, Osmanlı tarihi de dahil, Anadolu’da vakıf geleneğine yapılan en büyük darbedir. Çok açık söylüyorum. Hiç bir dönemde vakıflara el koyma düşünülmemiştir.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi