Dev petrol şirketleri, üretimlerini azaltma konusunda anlaşma sağladı

0

Dünyanın en büyük petrol üreticileri, küresel ham üretimi azaltmak ve fiyat savaşına son vermek için tarihi bir anlaşma yaptı. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü(OPEC+) petrol üretiminde günde 9,7 milyon varil azalma olacağını açıkladı.


Korona virüs tehlikesi yüzünden dünyada petrol kullanımı hayli azalmış durumda. Azalan talep karşısında bir çözüm arayışında olan petrol şirketleri 2 hafta süren toplantılar sonucu anlaşmaya vardı. Bloomberg’in haberine göre müzakereler, dört gün süren bankalarla video konferans konuşması ve Meksika’nın anlaşma yolundaki direnişine bağlı olarak 2 haftaya yayıldı.  OPEC+ ilk etapta günde 10 milyon varil azaltılacağını düşünüyordu ancak planlarının aksine 9,7 milyon varille Meksika’yla anlaşma yoluna gitmek zorunda kaldı.

18 yılın en düşük seviyelerinde seyreden fiyatlar, endüstriyi,  petrole bağımlı devletlerin istikrarını ve bankaları tehdit ediyor.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi