Reklam

Dijital dünya sunduğu özgürlük kadar şiddete de yol açıyor

0

Kadınların gündelik hayatın dışında, dijital ortamda da yoğun biçimde tacize maruz kaldıklarını söyleyen Prof. Dr. Baştürk, “İnternet teknolojileri bizlere önemli fırsat ve özgürlükler sunmakla birlikte yoğun bir siber şiddete yol açıyor.” dedi.


Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emel Baştürk, Beste Nigâr Erdem ile birlikte editörlüğünü yaptıkları ve kısa bir süre önce yayımlanan “Dijital Medya ve Toplumsal Cinsiyet” başlıklı kitapta, kadınların dijital platformlardaki konumu ve kadına yönelik siber şiddeti ele aldıklarını anlattı.

Dijital dünyada kadına yazılmış bir kitap

“Dijital Medya ve Toplumsal Cinsiyet” başlıklı kitapta, kadınların sosyal ağ kullanımlarından bilim kurgu filmlerindeki temsillerine, dijital platformlar üzerinden siyasal katılımlarına, aynı zamanda yazılım ve kodlama alanlarındaki varlıklarına kadar dijital medya ve kadına dair çeşitli konular ele alınıyor.

“Kadınlar dijital ortamda kendilerini güvende hissetmiyor”

Reklam

Baştürk, editörlüğünü yaptığı kitapta, yetişkin ve genç kadınların dijital platformlarda yaşadıkları şiddete ilişkin önemli verilerin sunulduğuna dikkat çekerek “Kadınlar dijital ortamda kendilerini güvende hissetmiyor. Özel mesajlar aracılığıyla taciz yaşadıkları gibi sosyal medya paylaşımlarına cinsiyetçi yorumlar yapılmasından da endişe ediyorlar” dedi.

Sosyal medyanın, çevrimdışı ortamdaki kadın ve kız çocuklarına yönelik şiddeti kolaylaştırıcı ve derinleştirici bir araç olarak kullanılabildiğini işaret eden Baştürk, kadınların dijital okuryazarlık becerilerinin geliştirilmesi gerektiğini belirtti. Baştürk, yalnızca kadınların değil, tüm bireylerin İnterneti güvenli ve etik şekilde kullanması için bilinçlendirme çalışmalarına ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Kız çocukları daha fazla tacize uğruyor

Dijital ortamda kadına yönelik zorbalık ve tacizi ortaya koyan araştırmalardan bahseden Baştürk, Microsoft tarafından 2017 yılında yayınlanan bir rapora değinerek; Çevrimiçi ortamda 13-17 yaş aralığındaki kız çocukları, aynı yaş aralığındaki erkek çocuklarına göre yaklaşık yüzde 10 oranında daha fazla tacize uğradığını söyledi. Baştürk, raporda, taciz sınıflaması içerisinde istenmeyen iletişim, istenmeyen cinsel içerikli mesajlaşma, siber zorbalık ve kadın düşmanlığı gibi davranışların ele alındığını belirtti.

Prof. Dr. Baştürk, Microsoft’un araştırmasında, yetişkin kadınların yüzde 56’sının doğrudan ya da dolaylı biçimde tacize maruz kaldığını; yetişkin erkeklerin ise bu tacizlere maruz kalma oranlarının daha düşük olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Emel Baştürk’ün editörlüğünü yaptığı “Dijital Medya ve Toplumsal Cinsiyet” isimli kitap.

Reklam

Diğer haberler

Reklam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi