Domuz gribi yeniden aramızda!

0

Çocuk Acil servisleri yüksek ateş ve baş ağrısı şikayetleriyle doldu taştı. Sözcü’nün haberine göre: Beylikdüzü’nde geçtiğimiz hafta hayatını kaybeden 2 ve 4 yaşındaki iki çocuk için H1N1 virüsü nedeniyle öldüğü iddia edildi. Sosyal medya’da ise domuz gribi teşhisi koyulmuş onlarca kişi mesaj paylaştı.


Sosyal medya’da sıkça paylaşılan konular arasında domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsü var. Vatandaşlar yüksek ateş ve baş ağrısı nedeniyle gittikleri hastanelerde, doktorların domuz gribi salgını nedeniyle hastalara tetkik yaptırdığı paylaşıldı.

Bol sıvı tüketin

Sağlık bakanlığı sosyal medya hesapları üzerinden “Grip, influenza virüsünün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır” diyerek, gribin her yaşta görülebildiği, risk grubunda bulunan kişilerde daha ağır seyredebileceğini söylerek, bol sıvı tüketin uyarısında bulundu.

Ellerinizi sık sık yıkayın

Sağlık bakanlığı’nın açıkladığı grip belirtileri: Ateş, titreme, kuru öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve tıkanıklığı, baş ağrısı, kas ve eklem ağrıları, şiddetli halsizlik, ishal, nadiren kusma olarak listelenmiştir. Bunun yanı sıra “ateş 38 °C ve üzeri yükselir, titremeler görülür” ve “bunlara baş ve karın ağrılarının eklenir” şeklinde açıkladı.

Hasta bireyler öksürme, hapşırma ve konuşma sırasında yaydıkları damlacıklar ile milyonlarca virüsü dağıtır. Kapı kolu, masa ve bardak gibi yüzeylerde virüs canlı kaldığı için temizlikte dikkat etmemiz gerektiği gerektiği Sağlık Bakanlığı web sitesinde yer alan bilgiler arasında.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi