Dünya Bankası: Türkiye 2020 yılı sonunda yüzde 0,5 büyüyecek

0

Dünya Bankası, yayımladığı raporunda, Türkiye ekonomisinin bu yıl sonunda baz senaryoya göre yüzde 0,5, 2021 ve 2022 yılı sonunda ise yüzde 4 büyüyeceği tahmininde bulundu.


Dünya Bankası’nın yayımladığı “İlkbahar 2020 Avrupa ve Orta Asya Ekonomik Güncelleme” raporunda Türkiye’nin 2020’de yüzde 0,5, 2021 ve 2022 yıllarında ise yüzde 4 oranında büyüyebileceği belirtildi. Raporda, Türkiye’de enflasyonun 2020 yılı sonunda yüzde 11, 2021 yılı sonunda yüzde 9, 2022 yılında ise yüzde 8,5 seviyesinde olmasının beklendiği kaydedildi.

Raporda, Türkiye’de cari açığın Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’ya (GSYH) oranının 2020’de yüzde 2, 2021’de yüzde 3,2, 2022’de yüzde 3,4 olarak gerçekleşmesinin beklendiği belirtildi.

Geçen yıl Türkiye’nin özel tüketimdeki ivmelenme ile pozitif bir büyüme kaydettiği ifade edilen raporda, korona virüs salgınının büyümede istikrarı ve hane halkının gelir beklentilerini tehlikeye düşürdüğü açıklandı. Korona virüs salgınının kötüleşmesini ve devam eden jeopolitik gerilimleri Türk ekonomisi için büyük riskler olarak sıralanan raporda, düşük petrol fiyatlarının ülkenin ithalat faturasındaki düşüşü destekleyeceği de kaydedildi.

Raporda, korona virüs salgının ekonomik etkileri ile ilgili projeksiyonlarda önemli belirsizliklerin mevcut olduğunun belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“Rapor kapsamında, pandemi sonucunda ortaya çıkabilecek büyüme sonuçlarının hangi aralıklarda olabileceğini göstermek için simülasyon uygulamaları hazırlanmıştır. Senaryolar koronavirüs pandemisinin etkisiyle bölgesel büyümenin 2020 yılında resesyona girerek yüzde eksi 4,4 ile yüzde eksi 2,8 arasında daralacağını, sonrasında ise politika önlemlerinin uygulamaya konulması, küresel emtia fiyatlarının kademeli olarak toparlanması ve ticaretin güçlenmesi ile birlikte 2021 yılında yükselişe geçeceğini göstermektedir.”

Dünya Bankası Avrupa ve Orta Asya Bölgesi Başekonomisti Aslı Demirgüç Kunt, “Uygulanacak politikaların bu önlemlerin ekonomik maliyetlerini düşürmeyi ve pandemi sona erdikten sonra uzun bir toparlanma süreci yerine hızlı bir toparlanma sağlaması hedeflemesi gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi