Dünya işsizler ordusuna 2,5 milyon yeni üye!

0

Birleşmiş Milletlere bağlı Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), 2020 yılında dünya genelindeki işsiz sayısına 2,5 milyon kişinin daha ekleneceğini açıkladı. İLO, dünya genelinde 188 milyon işsiz olduğunu, yaklaşık 165 milyon kişinin de yeterli işi olmadığına ve haftada sadece kısıtlı saatlerde çalışabildiğine dikkat çekti.


Uluslararası Çalışma Örgütü’nün Cenevre’deki merkezinde açıklanan verilerle ilgili konuşan ILO Genel Direktörü Guy Ryder, işsizlikten etkilenen insanların içinde bulunduğu durumun ülkelerdeki sosyal uyum açısından endişe verici sonuçlar doğurabileceğini söyledi. Zayıf küresel büyümenin işsiz sayısını artırdığına dikkat çeken Ryder, yeni açılan iş alanlarının da artan işsiz sayısı karşısında yeterli olmayacağını tahmin ettiğini dile getirdi.

267 milyon gencin işi, eğitimi ve diploması yok

ILO’nun raporunda 15-24 yaş aralığındaki gençlerin durumuna dikkat çekilerek, bu yaş grubundaki 267 milyon kişinin bir işi, aynı zamanda eğitimi ya da bir okul diploması olmadığı vurgulandı.

Örgüt ayrıca 120 milyon kadın ve erkeğin de hayal kırıklığı nedeniyle istihdam piyasasından çekildiğine ya da engellemeler ve ayrımcılık nedeniyle iş piyasasına erişimi olmadığını belirtildi.

Raporda işsizliğin genel artış eğilimine karşın kuzey, güney ve batı Avrupa’da işsiz sayısının 2020 yılında 15 milyon 600 binden 15 milyon 300 bine gerilemesinin beklendiği ifade ediliyor. Ancak ekonomi politikalarında uygulanan ticari engellerin ve ulusal korumacılığın sonuçları olabileceği konusunda uyaran ILO, bu bölgelerde işsiz sayısının önümüzdeki yıl tekrar artabileceğinin de altını çiziyor.

ILO’nun raporunda ABD, Almanya ve İngiltere gibi ülkelerde sosyal adaletsizliğin arttığı da belirtiliyor.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi