Dünya petrol piyasasında son 38 yılın en düşük fiyatları görüldü

0

Korona virüs salgını ekonomide dalgalanma durulmazken, petrol fiyatlarında da tarihi düşüşleri gözlendi. Batı Texas petrolünde 1982’den beri ilk defa bu denli düşüş görülürken, WTI türü ham petrol fiyatları ise 1999’dan beri tarihinde en düşük seviyeye gerildi.


Çin’de başlayıp tüm dünyaya yayılan korona virüs salgınının ekonomiye etkileri devam ediyor. Petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar, son 38 yılın en düşük seviyesine kadar geriledi. Brent petrol fiyatları 26 dolar gerilerken, NYMEX’DE ABD ham petrolün mayıs vadeli kontrat fiyatı yüzde 38 düşüşle 11,34 dolara geriledi. Haziran ayı vadeli kontrat ise 22 dolar gerileyerek yüzde 10 kayba uğradı.

Batı Texas petrolünün fiyatlarında 1982’den beri bu denli düşüş olmadığı belirtilirken, ABD’nin petrol depolama kapasitesinin kısa zamanda dolacağı ve talepte hızlı düşüşün devam etmesi endişelere yol açtı.

ABD’de, WTI türü ham petrolü fiyatları ise 1999’dan beri tarihinde en düşük seviyeye gerildi.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi