Dünya trafik yoğunluğu sıralamasında İstanbul 9’uncu oldu

0

Altı kıta, 57 ülke ve 416 kentte yapılan trafik yoğunluğu araştırmasında İstanbul 9’uncu, Ankara 100’üncü, İzmir 134’üncü Bursa ise 208’inci sırada yer aldı.


Navigasyon sistemleri şirketi TomTom’un 2019 yılı Trafik yoğunluğu araştırmasında Türkiye’nin yer aldığı 57 ülkeden 416 şehir incelendi. Araştırma kapsamında ölçülen şehirlerde en yoğun trafik sıkışıklığı olan ilk on şehir içinde İstanbul’da yer aldı. Ankara 100’üncü sırada yer alırken, İzmir 134’üncü Bursa ise 208’inci oldu. Türkiye’de en az trafik sıkışıklığının olduğu şehir ise Kayseri oldu.

Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre yapılan araştırma, 2018 yılı verileriyle karşılaştırıldığında İstanbul ve Antalya’da yüzde 2, Ankara’da da yüzde 1 oranında artış kaydedildi. İzmir, Bursa, Mersin, Konya ve Kayseri’de ise trafik yoğunluğunda yüzde 1’lik azalma oldu.

Trafikte kaybedilen zaman

Araştırma, trafikte kaybedilen zamanın ne kadar olduğunu da ortaya koyuyor. Buna göre İstanbul’da sürücü ve yolcular normal zamanlarından yüzde 53’ünden daha fazlasını trafikte geçiriyor. Ankara’da ki sürücü ve yolcularda ise bu oran yüzde 32, İzmir’de yüzde 29 ve Kayseri’de yüzde 17.

Dünyada trafiği sıkışıklığının en yoğun olduğu şehirler ise yüzde 71 oranıyla Hindistan’ın Bengaluru ve Filipinler’in Manila şehirleri. İkinci sırada ise yüzde 68’le Kolombiya’nın Bogota şehri yer alıyor.

Trafik sıkışıklığının en az olduğu şehirler ise sırasıyla yüzde 9 oranı ile ABD’nin Greensboro-High Point, yüzde 10 oranıyla İspanya’nın Cadiz ve ABD’nin Akron şehirleri yer alıyor.

Araştırma, 68 şehirde trafik yoğunluğunun azaldığını belirlenirken, 239 kentte trafik yoğunluğu daha da arttığını ortaya koyuyor. 2019 yılında dünyadaki sürücü ve yolcular trafikte kaybettiği zaman ise ortalama 87 dakika.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi