Dünyada her yıl 70 bin ergen gebelik nedeniyle hayatını kaybediyor

0

TBMM Araştırma Komisyonu’nun hazırladığı taslak rapora göre, “Türkiye’de adolesan (ergen) yaş gurubunun yüzde 9,6’sının evli olduğuna” dikkat çekilirken, “dünyada her yıl 70 bin ergenin ise gebelikten öldüğü”ne yer verildi.


Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Araştırma Komisyonu’nun hazırladığı raporda, “eğitimli ailelerde çocuk ihmal ve istismarının daha az olduğunun” tespit edildiği belirtildi.

Cumhuriyet gazetesinden Selda Güneysu’nun haberine göre, özellikle annenin eğitim düzeyinin artmasıyla çocukların ev içi kaza yaşama ihtimalinin de düştüğünün altı çizilen raporda, “çocuk evliliklere” ilişkin şu ifadeler kullanıldı: “Ailede en az bir ebeveynin eğitim düzeyinin yüksek olmasının çocuk gelin ihtimalini azalttığı, eğitim düzeyi yüksek olan ailelerde büyüyen çocukların eğitim sürelerinin daha uzun olduğu yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Toplumun eğitim düzeyinin artması toplumda adolesan (ergenlik) intihar ve cinayetlerine neden olan namus ve töre gibi algıların da değişmesini sağlamaktadır.”

Ergenlik yaşta gebelik “yüksek riskli gebelik” demek

Raporda, erken evlilikle birlikte gelen gebelik ve doğum riskleriyle ilgili olarak, “Çocukluk çağında gerçekleşen evlilikler sonucu oluşan gebeliklerin ve doğumların erişkinlere göre çok daha yüksek riskleri bulunmakta ve bu grupta olan gebeler ‘yüksek riskli gebelik’ olarak sınıflandırılmaktadır.” denildi.

Raporda, “Adolesan (ergenlik) çağda gerçekleşen gebeliklerde erken doğum, gebelik süresince bebeğin gelişiminin geri kalması, düşük doğum ağırlıklı bebek ve gebelik nedeniyle hipertansiyon, şeker hastalığı, anemi (kansızlık), doğum öncesi membran rüptürü (fetal zarların doğum başlamadan önce yırtılması) gibi risklerin oranlarında artış saptanmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Meclis raporunda dünya verileride kullanıldı. Buna göre dünyada adolesan gebelik oranı yüzde 5,4 olup, dünyada her yıl yaklaşık 70 bin adolesan gebenin, gebelik ve doğuma bağlı komplikasyonlar nedeniyle öldüğü bilgisi paylaşıldı.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi