Dünyanın en büyük kaplumbağa fosili gün yüzüne çıkarıldı

0

Yaklaşık 7 milyon yıl önce yaşadığı düşünülen dünyanın en büyük kaplumbağa fosillerinden birisi Güney Amerika’da gün yüzüne çıkarıldı.


Arkeologlara göre ilk olarak 13 milyon yıl önce yaşamaya başladığı tahmin edilen “stupendemys geographicus” türüne ait olan kaplumbağa fosilleri Kolombiya’nın Tatacoa ve Venezuela’nın Urumaco bölgelerinde yapılan kazılarda bulundu.

“Stupendemys geographicus” türüne ait fosiller ilk olarak 1970’lı yıllarda ortaya çıkarılmıştı. Hakkında çok fazla bilgiye sahip olunmayan bu tür, dünyanın en büyük kaplumbağa türleri arasında yer alıyor. Bulunan fosilin uzunluğu 4 metre olarak ölçülürken, aynı türe sahip daha önce bulunan fosillerin uzunluğu 2,35 ve 3,3 metre olarak ölçülmüştü.

BBC Türkçe’nin haberine göre, türün, Güney Amerika’daki Amazon ve Orinoco nehirlerinin oluşmadan önce yaşadığı düşünülüyor.

“Stupendemys geographicus” türünün erkeklerinde kabuklarının iki yanında birer boynuz olduğu, fosillerde bulunan derin yaralardan dolayı bu boynuzların rakiplerle yapılan kavgalarda kullanıldığı tahmin ediliyor.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi