Ege Üniversitesi’nin kütüphanesine girişler ücretli hale getirildi!

0

Ege Üniversitesi kendi öğrencileri harici dışarıdan gelen kişiler için kütüphanesini ücretli hale getirdi. Artık Ege Üniversitesi kütüphanesi girişi 2 TL.


Ege Üniversitesi yönetimi tarafından kütüphaneye giriş ve veri tarama ücretli hale getirildi.

Akademisyenler hariç dışarıdan gelen kişiler için günlük 2 tl, diğer üniversitelerin öğrenciler dönemlik 120 TL, dönemlik kişisel üyelik 300 TL, dijital tarama ise 1 TL olarak fiyatlandırıldı.

Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Başkan Yardımcısı Aydın İleri, Ege Üniversitesinin bu kararını BirGün’e değerlendirdi.

Aydın İleri, Ege Üniversitesi Kütüphanesinin paralı hale getirilmesiyle ilgili karara tepki gösterdi: “Burası bir kamu üniversitesi. Üniversiteden faydalananlarda hangi üniversitenin öğrencisi olursa olsun yine öğrenciler. Böyle bir durum kamu üniversitelerinde yaşanılan bir şey değildi.

Kamunun parasıyla yapılmış, bilim üretmesi için, öğrencilerin ve akademisyenlerin araştırma yapması için kurulan kurumlar üniversiteler. Aynı zamanda bu kütüphanelerde bu toplumun ortak malı. Buradan yararlanmak isteyen üniversite öğrencilerine, araştırmacıya kütüphaneyi paralı hale getirmek, kütüphane hizmetinin satılması haline getiriyor. Bu karar bilimsel çalışma yapılmasına engel olur.

Farklı üniversite öğrencilerinin araştırma yaparken üniversite kütüphanesini kullanmasını bir haktır. Üniversite kütüphaneleri tekrar ortak kullanıma açılmalı. Ege Üniversitesi’nin kütüphanesiyle ilgili alınan böyle bir kararda bilimin, akademinin ilerlemesini engeller”

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi