Elazığ depreminde 80 okul hasar gördü

0

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Elazığ depreminde hasar gören 80 eğitim kurumunda eğitime ara verildiğini duyurdu. Hasarlı okulların 32’si Elazığ’da, 27’si Malatya’da, 14’ü Adıyaman’da, 7’si Diyarbakır’da bulunduğu öğrenildi.


Elazığ depreminin ardından bölgede yapılan inceleme ve değerlendirme sonucunda hasar gören yaklaşık 80 okulda eğitim öğretim faaliyeti yapılmayacağını söyleyerek, “Bu okulların yıkımına karar verildi. Bu okulların 32’si Elazığ’da, 27’si Malatya’da, 14’ü Adıyaman’da, 7’si Diyarbakır’da.” diye konuştu.

Katıldığı televizyon programında konuşan Selçuk, hem hayırseverlerin katkısı hem de milli bütçeden ayrılan kaynakla okullara ilişkin ihtiyaçların tamamını çok kısa sürede gidereceklerini söyledi.

Türkçe Söz Varlığı Projesi

Bakan Selçuk, yabancı dil öğretiminde ana dilin öneminden bahsederek, hazırlık aşamasında olan Türkçe Söz Varlığı Projesi’ne ilişkin çalışmalara değindi. Selçuk, “İlk defa, yabancı dil öğretmenlerinin öğretmen olabilmek için de 4 beceriye dayalı testten geçme koşulunu hazırlıyoruz. Sadece gramer temelli bir sınav değil konuşma, okuduğunu anlama, dinlediğini anlama gibi becerilere bakacağız.” dedi.

Tatillerde değişim yok

Ara tatillerin asıl sebebinin öğretmen eğitimleri olduğunu belirten Selçuk, “Türkiye’de 180 iş günü var. Bu Avrupa Birliği’nde 200-210 gün, Japonya’da 240 iş günü okul var. Öğrenci için 3 ay yaz tatilini şahsen uzun buluyorum. Aklınıza gelen ilk 30 ülkeyi sayın. Hiçbirisinde bu kadar uzun bir tatil yok. Azami 1,5 ay civarında tatil var. Bunun hemen sayısını artırmak da bana göre doğru değil. Türkiye’nin kaliteyi çalışıp ondan sonra bunu artırmaya doğru bir yolculuğa ihtiyacı var.” ifadelerini kullandı.
Selçuk, okullarda yaz tatili ve ara tatil sürelerine ilişkin planlamanın aynen devam edeceğini belirterek, “Yaz tatilini 15 gün kısalttık, ileride belki bir 15 gün daha kısalabilir. Çok nitelikli bir hale getirelim bu süreci, sonrasında artış ayrı konuşulur.” diye konuştu.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi