Enerjimizi nasıl yükseltebiliriz?

0

Günlük hayatta hemen herkesin başına gelen enerji düşüklüğü yaşamımızı oldukça etkilemektedir. Stres, endişe, yorgunluk ve uykusuzluk da eklenince ister istemez enerji düşüklüğü yaşanılıyor. Ayrıca evrenin çekim yasası, vücudumuzun bir enerji alanı olduğunu ve etrafa yaydığımız enerjinin düşük olması halinde hayatımıza bu düşük enerjiyle bağdaşan insan ve olayları çektiğimizi vurgulamaktadır. Bu yüzden içinde bulunduğumuz ortamları ve düşüncelerimizdeki enerjiyi olabildiğince yüksek düzeyde tutmamız gerekmektedir.

Negatif yaşamın yerini pozitif, mutlu, enerjik bir yaşamla değiştirmek isterseniz işte size birkaç öneri:

Erken Uyanın

Güneşin doğuşuyla hatta doğmadan 10-20 dakika önce uyanıp güneşin doğuşunu izleyin. Bu durumun içinizdeki yaşam gücünü yükseltmesine izin verin. Zaman buldukça açık havaya çıkın güneşle haşır neşir olmak sizi canlı hissettirecektir.

Mutlaka Kahvaltı Yapın

Her sabah kahvaltı yapın ve mutlaka protein yemeye özen gösterin öğlene kadar aç kalmak gece yeme krizlerinin büyük suçlusudur. Ayrıca sabah sadece poğaça gibi basit bir karbonhidrat insülin dengenizi bozup gün boyu sizi yorgun hissettirebilir.Her sabah bilinçli bir şekilde kahvaltı yapmak sizi güçlendirir, enerji verir.

Su İçmeyi Unutmayın

Su, vücudunuzu temizler. Günde 8-12 bardak su tüketilmesi önemlidir. Yetersiz alımında; performansta azalma, vücut ısısının artması, konsantrasyon düşüklüğü, uyku hali, yorgunluk ve halsizlik gelişmektedir. Mineral bakımından zengin maden suyuyla taze meyve sularını karıştırarak içtiğinizde enerjiniz yükselir.

Egzersiz Yapın

Fiziksel aktivite kan hücrelerini oksijenle doldurur. Önemli olan ise yapacağımız egzersizlerin hayatımızın ritmine uygun olup olmadığını tartmaktır çünkü kaldırabileceğinden daha yoğun bir egzersiz programı enerji vermekten çok kendini yorgun hissetmene yol açacaktır. Sabahları uyandığınızda esneme hareketleri yapmadan yataktan çıkmayın. Bedenin ve zihnin esnek ve zinde kalabilmesi için sabah ilk iş olarak esnemek çok önemlidir. Güne hareketli başlayıp öyle devam edebilirsiniz. Egzersiz, doğal bir enerji güçlendiricidir ve salgılanan endorfin mutluluk hormonu serotoninin öncü maddesidir.

Duş Alın

Kendinizi yorgun ve bitkin hissediyorsanız veya kötü hislere kapıldıysanız, duş almak size oldukça iyi gelecektir. Su üzerinizdeki kötü enerjiyi alıp götürecektir.

Müzik Dinleyin

Müzik belki de enerjiyi yükseltmenin en kolay yolu. Sevdiğiniz bir parçayı yüksek sesle dinleyin.

Meditasyon Yapın

Meditasyon yaparak zihninize bir dur diyebilirseniz. Eğer meditasyon yapmayı bilmiyorsanız, sadece nefesinize odaklanmayı deneyin. Bir süre sakinleşmek için derin derin, uzun nefesler alarak tüm dikkatinizi o ana verin. Bu şekilde nefes almanın sinir sistemine yarattığı etki oldukça büyüktür.

Olumlamalar Yapın

Bir kağıda pozitif olumlamalar yazın ve günde yüz defa ya da ne kadar yapabiliyorsanız o kadar tekrarlayın. Başlarda olumlamaları söylerken inanarak söyleyemeseniz bile sonrasında sizi nasıl etkilediğini ve iyi hissettirdiğini mutlaka göreceksiniz.

Enerji Verici Atıştırmalıklar Yiyin

Beyin enerji olarak glikoza ihtiyaç duyar bu sebeple kuru veya taze meyve ile biraz yoğurt, süt veya fıstık ezmesi ile taze meyve sebze dilimleri doğru enerjiyi kısa sürede sağlayabilir.

Pozitif İnsanlarla Arkadaşlık Edinin

Duygular bulaşıcıdır. Belki farkında değilsiniz ama enerjinizi vampir gibi emen çevreniz de olabilir oysa eğlenceli ve keyifli bir ortamda enerjinizin hiç düşmediğinin farkındasınızdır. Bu yüzden enerjinizi sömüren negatif insanlardan uzak durmaya çalışın.

Duygusal Sağlığınızla İlgilenin

Depresyon ve anksiyete de size kendinizi enerjisiz, bitkin hissettiriyor olabilir. Böyle durumlarda enerjinizi yükseltmek için yapmanız gereken duygusal sağlığınızı düzeltmek. Eğer duygusal olarak kendinizi kötü veya boşlukta hissediyorsanız, bir uzmandan destek alabilirsiniz.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi