ENFEKTE AVRUPA BÜTÜNLEŞMESİ ve AVRUPA BİRLİĞİ

1

Çin’de ortaya çıkıp hızla yayılarak tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs, sadece insanları değil, hükümetleri ve örgütleri de enfekte ediyor.

Hükümetler bu pandemi ile birlikte büyük bir sınavdan geçiyor ve yeterince endişeli olan halk doğru adımların atıldığını görmek istiyor.

Vatandaşlar hükümetlerin yeterliliklerini sorgularken, devletler de uluslararası örgütlerin ve ulusüstü bütünleşmelerin ne yapmadığıyla ilgileniyor.

İspanya Başkanı Pedro Sanchez, Avrupa projesinin tehlikede olduğu ve ülkelerin AB ile bireyselcilik arasında bir tercih yapmak zorunda kalabileceği söyleminde bulundu.

Diğer haberler

Bu durum “küresel ve bölgesel entegrasyonlar virüs tehlikesi altında mı?” sorusuna cevap aramak ihtiyacı doğuruyor.

Avrupa Birliği, ekonomik entegrasyonun güçlendirilmesi yoluyla siyasi bir bütünleşmeyi nihai hedef alan bir örgüt. Ancak bu virüs sadece siyasi bütünleşmenin gerçekleşmesinin zorluğunu değil, Ekonomik Dev’in bağlarının zayıflığının da pusulası oldu.

Ülkelerin Avrupa vatandaşı kavramını unutup kendi vatandaşlarını öncelik edindiği bu süreçte krizden en çok etkilenen 8 ülke AB’de ortak borçlanma yolu olacak olan ‘Korona Tahvilleri’ önerisiyle geldi. Tahvil yolunu savunan İspanya, İtalya, Yunanistan gibi ülkelerin AB’nin daha zengin kuzeyli ülkelerine yük olduğu düşünülmekte ki bu fikir Almanya’nın başını çektiği bu ülkelerde reddedildi.
Görünen o ki, daha iyi durumda olan ülkeler, kendilerinin gerisinden gelen diğer ülkeleri kendi ekonomilerine kambur etmek istemiyorlar.

Bu durumsa bölgeselleşmenin en iyi örneği olan bütünleşmiş Avrupa fikrinin virüsle enfekte olduğunu düşündürüyor. Üstelik Avrupa ülkelerindeki bu parçalanma kuzey-güneyle de sınırlı değil.
Avrupa’daki bir diğer kriz noktası ülkelerin stoklamak için yarıştıkları temel sağlık malzemeleri. Ülkeler sipariş edilmiş maskeleri teslim etmek yerine el koymaya başladılar.

En son ABD’nin Fransa’nın maske siparişlerine el koyması üzerine AB’den bir açıklama beklendi ama gelen cevap tatmin etmekten çok düşündürdü. Avrupa Birliği, ABD ile olan ilişkilerinin çok iyi olduğunu vurgularken bu meselenin ülkelerin iç meselesi olduğunu söyledi ve müdahale inisiyatifine sahip olmadıklarını ekledi.

Bununla birlikte Avrupa ülkelerinin kendi aralarında giriştikleri temel sağlık ürünlerine el koyma krizine de hiç değinmemiş oldu.

Avrupa ülkelerinin birbirlerine karşı aldığı bu tavır Avrupa vatandaşı fikrini yeterince zora sokarken, AB’nin süreci başarılı yönettiğini söylemekten çok uzağız.

 

“SÖYLEMLERİ YUMUŞAK EYLEMLERİ SERT BİR ALMANYA.”

Alman yetkililerin özellikle de Merkel’in söylemleri daima birlik çağrısı içeren, sorunların çözümünün AB yanlısı bir tutumla mümkün olacağını ileten açıklamalar. Ancak eylemlerle mukayese ettiğimizde durum bu uyum içinde Avrupa’dan çok uzak.

Komşu ülkelerle sınırlara kontrol getirerek, sadece ticari amaçlı geçişlere müsaade eden Almanya, aynı zamanda tıbbi malzeme stokçuluğuna da başladı. İsviçre’ye gidecek 240 bin maskenin ihracatına izin vermedi.

Hal böyleyken bölge ülkeleri dışarıdan gelen yardımlara açık bir hal aldı ancak Rusya’dan gelen yardımlar da Almanya’yı özellikle rahatsız ediyor ve büyük rakiplerden birinin bölgede destek görmesi fikri huzursuzluğa yol açıyor.

Bununla birlikte korona tahvili fikrine karşı gelen ülkelerde de başı çeken Almanya, ardıllarıyla birlikte, tutumsuz Avrupa ülkelerinin uzun zamandır borçla mücadele etmesine rağmen kamu düzenlerinde değişime gitmemelerinin Avrupa’daki tutumlu ülkelere yük olmalarına sebep olduğunu düşünüyor.
Eğer hatırlatmak gerekirse İngiltere’yi Brexit’e götüren en önemli nedenlerden biri de aynı maddi yüktü.

2008 Ekonomik Krizi’nde sahada daha çok yer alan bir AB olmasına rağmen, daha zengin ülkelerin diğerlerinin mücadelesinde yara almak istememeleri yine aynı tartışmalara neden olmuştu.
Ardından 2015 mülteci krizinde Avrupa bütünleşmesinin temellerinden olan Schengen sistemini askıya alan ülkeler, sınırlara çekilen duvarlar tekrar bu tartışmaları alevlendirdi. Krizin ön cephesinde yer alan İtalya ve Yunanistan bekledikleri desteği bulamadılar.

2020’deki yeni durumda ise Avrupa’nın on iki yıl öncesinden çok daha büyük bir mücadele verdiği açıkken bütünleşme adına başarılı olabileceklermiş gibi de görünmüyorlar.

Aslında durumun ciddiyetini anlamak için şu iki değer yetiyor:

• Bugün Almanya’nın korona virüsün ekonomik etkileriyle mücadele için açıkladığı paket 750 milyar Euro.

• AB’nin üç ülkeye; Polonya, Portekiz ve Yunanistan, bölüştürmek üzere açıkladığı destek 37 milyar Euro.

Ülkeler bu süreci daha az ekonomik hasarla atlatmak için bir kemer sıkma politikasına gitmek yerine üreticinin zararını gidermek zorunda olduğunu biliyor.

Ayrıca ABD’ de satışa çıkan şirket hisselerini Çin’in topladığı söylemleri üzerine ülkeler artık şirketlerinin hisselerini de korumak zorunda hissediyor.

Almanya gibi ülkeler bunlar için çoktan önleyici kararlar alıp bütçe ayırmışken, krizin merkezi haline gelen İtalya ve İspanya gibi ülkeler için bu kaldırabileceklerinin çok üzerinde bir yük.

Her şey sona erdiğinde kötü yönetilen tüm bu ekonomik sürecin dışında, vatandaşlar, kayıpları için bir sorumlu arayacak ve AB, İtalya’ya müdahalede geciktiğini kendi söylemişken, hükümetler işaret edecek başka bir hedefe ihtiyaç duymayacak.

Bu kesin bir şekilde çözülmeyi başlatacak demek zor çünkü yakın zamanda İngiltere’nin başvurduğu bu yolda ne kadar ağır ekonomik yükler edindiğini tüm Avrupa ülkeleri gördü.

Bununla birlikte bireyler de Avrupa’nın değil uluslarının vatandaşları olduklarını gördüler.

Görünen o ki virüsten sonra Avrupa’nın mücadelesi bitmiş değil yeni başlamış olacak. Fiilen devam etse de fikren sona ermiş bir siyasi bütünleşme kalacak elimizde.

Diğer haberler
1 yorum
  1. Enes diyor

    Begüm Hanım yazılarınızı beğenerek ve severek okuyorum başarılarınızın devamını dilerim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi