Engin Altay’dan Erdoğan’a: “CHP kadar başına taş düşsün”

0

TBMM’de düzenlediği basın toplantısında konuşan CHP Grup Başkanı Engin Altay, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hitaben, “Milletten 10 lira, 5 lira toplayacağım diye uğraşma. Al sana 162 milyar lira. Herkese yeter. Bunları yapmıyorsun varsa yoksa CHP. CHP kadar başına taş düşsün.” dedi.


CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) düzenlediği basın toplantısında konuştu. Milli Dayanışma Kampanyası kapsamında toplanan paraları hatırlatan CHP’li Altay, iki hafta önce hükümete 10 başlık halinde kaynak tavsiyesinde bulunduklarını ancak hükümetten bir ses çıkmadığını belirtti. Altay, önerdiklerinden altı başlıktaki kaynağın toplamının 162 milyar lira olduğunu ifade ederek, “Milletten 10 lira, 5 lira toplayacağım diye uğraşma. Al sana 162 milyar lira. Herkese yeter. Bunları yapmıyorsun varsa yoksa CHP. CHP kadar başına taş düşsün.” dedi.
Engin Altay, korona virüsle mücadele sürecince vatandaşların, ülke ekonomisinin ve finans çevrelerinin karşılaşacağı sorunlarla ilgili 49 başlıkta çözüm önerilerini sunduklarını ancak önerilerinin büyük çapta kabul görmediğini söyledi. Altay, Önerilerinden 8’inin gerçekleştiğini, 14’ünün kısmen gerçekleştiğini ve 27 önerilerinin hayata geçmediğini belirtti.

Kamu bankaları tefeci faizi gibi faiz istiyor

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın özel bankalara ilişkin değerlendirmeleri hakkında konuşan Altay, “Haklılık payları var. Örneğin; vatandaşın bankadaki 2 bin liralık senedi ile ilgili vatandaştan 400 lira protesto masrafı talep eden bankalar var. Bunları yadırgıyoruz, doğru ve kabul edilebilir bulmuyoruz ama başka bir şey de var: Türkiye’nin üç büyük kamu bankası da esas itibarıyla özel bankalardan çok da farklı işler yapmıyorlar. Bankaya, 5 bin 900 lira ödemeli bir krediyi üç ay erteleyelim dediğinde, banka, 1178 lira faiz istiyor. Tefeci faizi gibi. Kim istiyor? Kamu bankası istiyor.” diye konuştu.

1000 liralık yardımlar nereye gidiyor?

Altay, “Krizin ekonomik boyutu da çok kötü götürülüyor. Destek yerine borçlandırma yoluyla vatandaşa suni teneffüs yaptırılmaya çalışılıyor. Bunu da kabul etmemiz mümkün değil. 1000 lira para neye göre dağıtılıyor bilmiyoruz. AK Parti’nin seçimlerde kullandığı bir yardım, kumanya, koli listesi var sanıyorum ve görüyorum ki büyük ihtimalle de böyle yapılıyor. Çünkü, an itibarıyla Saray hükümetinin, kaç garsonun, berberin, kahvecinin, lokantacının, gündelikçinin, yevmiyeli işçinin, işinden olduğunu, çalışamadığını belirleyen bir envanteri yok. Kaç TIR şoförünün, servis minibüsçüsünün, otobüsün, taksinin kontak kapattığını, kaç şoförün işsiz kaldığına dair de bir envanter Saray hükümetinin elinde yok. Hal böyle olunca bu 1000 liralık yardımlar nereye gidiyor?” ifadelerini kullandı.

“Bu krizi AK Parti’ye, CHP’ye oy verenler aşmayacak. Bu krizi, 83 milyon hep birlikte aşacağız”

Korona virüs salgının getirdiği krizin bir kişinin ya da devletin çözeceği bir kriz olmadığı belirten Altay, “Bu krizi AK Parti’ye, CHP’ye oy verenler aşmayacak. Bu krizi, 83 milyon hep birlikte aşacağız. Bunun üç tane yolu var. Birincisi, kamuoyuna ve Meclis’e objektif bilgi paylaşımını gerçekleştirin. Ne olduğunu bilmiyoruz. Sayın Bakanın iyi niyetleri için tekrar teşekkür ediyorum. Rakamlarla ilgili milletin kafasında kuşku var. İkincisi, Sayın Erdoğan, bu kriz bitene ve koronavirüsle mücadele tamamlanıncaya kadar yakandan değil, kafandan AK Parti rozetini çıkaracaksın. Üçüncüsü, Erdoğan, Sağlık Bakanı’nı dinleyecek, Sağlık Bakanı da Bilim Kurulunu dinleyecek. Şimdi biraz ters oluyor. Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı’nı dinliyor, Sağlık Bakanı da Erdoğan’ı dinliyor. Yanlış buradan başlıyor. Sadece bu üç şeyi yapalım biz bu krizi minimum hasar ve kayıpla atlatırız.” dedi.

“Paralellik noktasında AK Parti’nin eline su dökecek bir CHP’li olamaz”

CHP’li belediyelerin faaliyetleri hakkında “paralel” benzetmesini hatırlatan Altay, “Bunları ‘paralellik’ ve ‘teröristlikle’ suçlamak, gerçekten siyasi ahlaktan yoksunluktur. Bunu kabul etmemiz de mümkün değildir. Ayrıca paralellik noktasında AK Parti’nin eline su dökecek bir CHP’li olamaz.” dedi.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi