Ercüment Ovalı’ya tıp dünyasından tepkiler yükseldi

0

Ekibiyle birlikte korona virüse tedavisinde kullanılmak üzere aşı ve ilaç çalışmalarına başladığını ve dün akşam “Dornaz alfa” isimli ilacın hastaların hayatını kurtarabileceği yönünde açıklama yapan Ercüment Ovalı’ya tıp dünyasından eleştiriler yükseldi. 


Korona virüse karşı aşı ve ilaç geliştirmek için ekibiyle birlikte kampa girerek proje yürüten Prof. Dr. Ercüment Ovalı, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden dün yaptığı paylaşımında, “Dornaz alfa” isimli bir ilacın tedavide etkili olduğunu söyleyerek acilen klinik testlere başlanması gerektiğini belirtti. Ovalı’nın paylaşımı üzerine tıp dünyasından çok sayıda isimden tepki geldi.

 Hematoloji Uzmanı Ovalı’nın paylaşımı şöyle:

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Taner Demirer ise Ovalı’nın paylaşımına karşılık, bahsi geçen ilacın zaten kullanıldığı söyledi. Demirer, tedaviyle ilgili makalenin de 16 Nisan’da yayımlandığını söyledi.

Sinir bilim ve genetik uzmanı Doç. Dr. Çağhan Kızıl da, Ovalı’nın açıklaması hakkında, “Umut tacirliği her devir yaşanan şey. “Klinik çalışma yapılsın” deniyor. Fransa’da COVID için klinik çalışmada zaten kullanılan bir ilaç bu. Üzerine yayınlar var. Labda çalışılan şey etkili olsa da ilaç anlamına gelmez” ifadelerine yer verdi.

Bilkent Üniversitesi Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezinde (UNAM) proje yürüten Doç. Dr. Urartu Şeker’de, “COVID-19 için denenen semptom giderici pek çok ilaç adayı mevcut. Semptom giderici olarak önerilenlerden birisi de Cystic Fibrosis için kullanılan DNAaz enzimi, ilgili perspektif makalesi bugün çıktı:” dedi.

Dornaz alfa isimli ilaç, akciğerinde sorunu olan hastaların solunum yolunu rahatlatmak ve enfeksiyonlarının sıklığını/şiddetini azaltmak yoluyla akciğer fonksiyonlarını korumak amacıyla kullanılan bir ilaçtır.

 

 

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi