Erdoğan ve Putin Soçi Mutabakatında anlaştı

0

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü. Görüşmede, İdlib’de çözümün Soçi Mutabakatının tam olarak uygulanmasından geçtiği konuşuldu.


Suriye’de tansiyonun artmasının ardından Erdoğan ve Rus Lider Putin telefonla görüşerek, İdlib’de çözümün sağlanabilmesi için Soçi Mutabakatının tam olarak uygulanması gerektiğini konuştular.

İletişim Başkanlığı açıkladı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan görüşmeyle ilgili olarak yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

– Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Sayın Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

– Sayın Cumhurbaşkanımız görüşmede, rejimin İdlib’de dizginlenmesinin ve insani krizin durdurulmasının şart olduğunu vurgulamış; İdlib’de çözümün Soçi Mutabakatının tam olarak uygulanmasından geçtiğini belirtmiştir.

– İki liderin yapılan tüm anlaşmalara bağlı olduklarını ifade ettikleri görüşmede, Libya’daki gelişmeler de ele alınmıştır.

Kremlin’den de açıklama geldi

İletişim Başkanlığı’nın ardından Rusya’dan da bir açıklama geldi. Kremlin’den yapılan açıklamada, “İki lider görüşmede, İdlip konusunda teması arttırma noktasında anlaştı. Putin ve Erdoğan, İdlib’le ilgili olarak temasları yoğunlaştırma konusunda mutabık kaldı” denildi.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi