Reklam

Erdoğan’ın açtığı davada Kılıçdaroğlu’nu savunan avukata açılan dava bugün görüldü

0

Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu’na açtığı davaya sunduğu delil ve dilekçelerden dolayı Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik hakkında 1 yıl 6 aydan 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. Davanın ilk duruşması bugün Anadolu 6’ncı Ağır Ceza Mahkesi’nde yapıldı. 


Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında Ankara 6’ncı Asliye Hukuk ve İstanbul Anadolu 15’inci Asliye Hukuk mahkemelerinde açtığı tazminat davalarında, Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik’e, davalarında sunduğu delil ve dilekçeler gerekçe gösterilerek, “Cumhurbaşkanına hakaret” ve “görevi kötüye kullanma” suçlarından toplamda 1 yıl 6 aydan 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

Dünyanın hiçbir yerinde böylesine bir dava açılamaz

Sözcü’den Sevgim Begüm Yavuz’un haberine göre, Anadolu 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesindeki ilk duruşmaya katılan sanık Celal Çelik ile avukatlığını üstlenen İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu ile çok sayıda avukatı katıldı.

Mahkemede savunma yapan Celal Çelik, “Benim avukat olarak iki dava dosyasında müvekkilimi temsil ettiğim sırada verdiğim cevap dilekçesi ile sunduğum kayıtlar nedeniyle hakkımda dava açıldı. Dünyanın hiçbir yerinde böylesine bir dava açılamaz. Cevap dilekçemde sarf ettiğim sözlerin tümümün arkasındayım. Bir avukatın müvekkilini savunmaması beklenemez. ‘Benim müvekkilim yalan söylüyor. Müvekkilimin sözleri doğru değildir’ demek durumunda kalacağız anlaşılan. Niye bunu söylüyorum? İddianame ortada.” diye konuştu.

Mahkemenin omzuna bir yüktür

Celal Çelik’in avukatı Çağlar Çağlayan, “Elinizdeki iddianame de mahkemenin omzuna bir yüktür. Müvekkilimiz iki dilekçede yazdığı metinler nedeniyle karşınızda. Sunduğu deliller ve müvekkilinin sözlerini açıklamak için kullandığı ifadeler nedeniyle karşınızda.” ifadelerini kullandı.

Reklam

Savunmayı savunmaya geldim

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu ise, “Savunmayı savunmaya geldiğim için üzgümüm belki de uzun süre sonra savunmanın savunulması gibi bir davayı izliyoruz. Savunmanın da savunulmasını gerektiren bir dava bizim için çok önemli.” dedi.

Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Abdülsamet Aydın,” Sanık burada hukuki zeminde savunma yapmaktan ziyade şov yapmıştır. FETÖ’nün siyasi ayağı ile ilgili çıkarımda bulunmak istiyorsa sanık ve müvekkilinin aynaya bakması gerek. Sanık FETÖ’nün sahte şekilde oluşturduğu yargı ve kamuoyunca ortaya konulan sahte tapelerle ilgili savunma yapmıştır. Hali hazırda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ ile ilgili bir davası mevcuttur” diyerek Celal Çelik’in cezalandırılmasını istedi.

Duruşma, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile avukatlarının müdahil olarak davaya katılmaları gerektiği halde eksiklikleri olduğu gerekçesiyle ertelendi.

Duruşma sonrası adliye önünde basın açıklaması yapan Çelik, “17-25 Aralık ses kayıtları tamamen doğru. Bilirkişi raporu aldık” diye konuştu.

“Bundan sonra RTE…”

Celal Çelik, duruşmanın ardından sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda;

“Bundan böyle RTE;
1- Sıfırlama Tapelerinin,
2- 10 Milyon Doları sakın alma, ne söz verdilerse o, kucağa oturacaklar Tapesinin,
3- Kupon Arazi Tapesinin
doğru olmadığını, montaj olduğunu söyleyemeyecek!
Bu ses kayıtlarının tamamının doğru ve gerçek olduğunu ispatladık..” ifadelerini kullandı.

Reklam

Diğer haberler

Reklam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi