Erdoğan’ın kampanyası için öğretmenlere “bağış yap” mobbingi

0

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu bağış kampanyası ardından, okul idarecileri tarafından öğretmenlere bağış yapmaları ve makbuzlarını göndermeleri yönünde baskı yapıldığı iddia edildi. Eğitim İş Sendikası tarafından yapılan açıklamada, “Her yurttaş gibi öğretmen de, bağış yapıp yapmayacağı, bu bağışı nereye yapacağı konusunda özgürdür. Bu konuda hesap vermeyecektir.” denildi.


Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası tarafından yapılan yazılı açıklamada, dün akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulan bağış kampanyasına, okul idarecileri tarafından öğretmenlere bağış yapmaları yönünde baskı yapıldığı iddia edildi. Açıklamada, “Okul yöneticileri, whatsapp gruplarında, öğretmenlere kampanyaya katılmayı dayatmış, makbuzların kendilerine sunulmasını istemeye başlamıştır.” ifadelerine yer verildi.

Sendikanın yaptığı açıklama şöyle:

“Daha da acınası tablo, Cumhurbaşkanı’nın bizzat kampanyayı açıklamasından hemen sonra oluşmaya başlamıştır. Okul yöneticileri, whatsapp gruplarında, öğretmenlere kampanyaya katılmayı dayatmış, makbuzların kendilerine sunulmasını istemeye başlamıştır.

Ne yazık ki bu mobbinge dair çok sayıda ekran görüntüsü ve teyitli bilgi elimize ulaşmıştır. Okul yöneticilerinin, bağışa zorlanan öğretmenlerin göndereceği makbuzları ilçe milli eğitim müdürlüklerine yollayacaklarını hep bir ağızdan bildirmesi, yöneticilerin öğretmenlerin bağışı üzerinden puan toplamaya çalışacağını ve bu kampanya dayatması aracılığıyla öğretmenlerin siyaseten fişleneceğini ortaya koymuştur.

Okul yöneticilerinin yetkileri dışında kalan bu alandaki heveskarlığı, öğretmenlerimizi zor durumda bırakmaktadır. Her yurttaş gibi öğretmen de, bağış yapıp yapmayacağı, bu bağışı nereye yapacağı konusunda özgürdür. Bu konuda hesap vermeyecektir!”

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi