Reklam

Erdoğan’ın telefon trafiği: Önce Trump sonra Merkel ve Borisov

0

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump telefonda görüştü. Görüşmede İdlip meselesi ele alınırken, İdbip bölgesinde ilave adım atılması yönünde iki ismin mutabık olduğu açıklandı. Erdoğan, Trump’la görüşmesinin ardından önce Almanya Başbakanı Merkel ardından Bulgaristan Başbakanı Borisov’la görüştü.


Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump akşam saatlerinde telefonda görüştü. Görüşmenin ayrıntılarını paylaşan İletişim Başkanlığının yaptığı açıklamada Erdoğan, Trump’a, “İdlib’de Soçi Muhtırası ile belirlenen alanın rejim unsurlarından temizlenmesi hususunda kararlılığını yeniden teyit etmişlerdir.” ifadeleri kullanıldı.

Erdoğan ve Trump, İdlip konusunda mutabık

İletişim Başkanlığının yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Sayın Donald Trump arasında bu akşam bir telefon görüşmesi gerçekleşmiştir. Görüşmede ikili meselelerin yanı sıra İdlib’de yaşanan son gelişmeler başta olmak üzere bölgesel konular ele alınmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız, kahraman askerlerimizi hedef alan alçakça saldırının faillerine gereken karşılığın verildiğini hatırlatarak, ülkemizin İdlib’de Soçi Muhtırası ile belirlenen alanın rejim unsurlarından temizlenmesi hususunda kararlılığını yeniden teyit etmişlerdir. İki lider, İdlib bölgesinde yaşanan büyük insanlık dramının önüne geçilmesi için ilave adımların vakit kaybetmeden atılması hususunda mutabık kalmışlardır.” ifadeleri kullanıldı.

Reklam

Merkel’le ortak meseleler ele alındı

ABD Başkanı Trump’ın ardından Almanya Başbakanı Angela Merkel’le bir telefon görüşmesi gerçekleştiren Erdoğan’ın, İdlip’te yaşananları ele aldıkları aktarıldı. Yapılan açıklamada, “İdlib’de yaşanan son gelişmeler ve Suriye krizinin ele alındığı görüşmede, bölgesel meseleler üzerinde işbirliği ve ortak çalışma konuları masaya yatırılmıştır.” denildi.

Borisov’la İdlip’in bölgeye etkileri konuşuldu

Almanya Başbakanı Merkel’in ardından Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile telefonda görüşen Erdoğan’ın, Suriye’deki son gelişmelerin bölgeye muhtemel etkileri ve iş birliği adımlarının konu alındığı belirtildi. Açıklamada, “İdlib başta olmak üzere Suriye’deki son gelişmelerin bölgeye muhtemel etkileri ve iş birliği yapılabilecek adımlar ele alınmıştır.” ifadeleri kullanıldı.

Reklam

Diğer haberler

Reklam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi