Erken yaşlanma hastası 8 yaşındaki Ukraynalı kız hayatını kaybetti

0

Dünyada nadir görülen progeria (erken yaşlanma) hastalığı, Ukrayna’da 8 yaşındaki Anna Sakidon’nin ölümüne neden oldu. Doğuştan progeria hastalığına sahip olan küçük kız üst üste geçirdiği felçlerin ardından yaşamını yitirdi.


Ukraynalı Anna Sakidon, 50 milyonda bir görülen progeria (erken yaşlanma) hastalığıyla dünyaya geldi. Onu yaşıtlarından ayıran özelliği genetik bozukluklar sebebiyle yaşının çok çok üstünde bir görünüme sahip olmasıydı. 8 yıldır ara ara felçler geçiren küçük kıza progeria teşhisi konuldu.

Geçirdiği son felçlerin ardından yaşamını yitiren Anna’nın ölüm nedeni çoklu organ yetmezliği olarak açıklandı.

Progeria Nedir?

Tıptaki adı Progeria olarak bilinen hastalık halk dilinde erken yaşlanma olarak tanımlanır. Hastalık vücutta bulunan telomeraz enziminin, kromozomların kısalmasına engel olması ve bunun sonucunda enzim eksikliğinin oluşmasıyla meydana gelir.

Henüz kalıcı bir tedavi yöntemi bulunamayan hastalık, 50 milyonda bir görülüyor. Progeria hastalığı bulunan bireyler, içinde bulundukları yaştan çok daha büyük bir görünüme sahiptirler. Normalde ortalama 80 yıl yaşayan birey, bu hastalığa sahipse 12-13 yaşlarında yaşamını yitirir.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi