Etkili cilt bakımı için 8 öneri

0

Cildinizin daha canlı ve yeni görünmesini istiyor fakat neler yapmanız gerektiğinizi bilmiyor musunuz? O halde sizin için hazırladığımız cilt bakım önerilerine göz atmaya ne dersiniz?

Özel Kremler Kullanın

Güzellik ürünleri her mevsime ve cilde göre farklılık gösterir. Mevsim değiştikçe onlar da değişir.Özellikle yaz aylarında kolay emilen hafif içerikli kremler tercih edilirken, kışın hava koşulları nedeniyle cilt kuruma kırışma gibi olaylarla karşı karşıya kalır. Bu sebeple mevsime göre cilt yapısına uygun özel kremler tercih edilmelidir.

Cilt Bakım Rutinlerinize  Önem Verin

Cilde derinlemesinebir temizlik yapmak için en uygun mevsim sonbahardır. Yılın bu aylarında pürüzsüz ve kapsamlı bir cilt bakımı için cilt tipinize göre nemlendirici veya matlaştırıcı maskeler, ya da peeling yöntemi seçerek cildinize uygulayabilirsiniz.

Ölü Derinizi Yok Edin

Makyaj ürünleri ya da benzeri faktörler nedeniyle cildinizde kalıntı şeklinde ölü hücreler oluşabilir. Bundan kurtulmak ve cildinizin yenilenmesini sağlamak için sert yapıda lif tarzı bir bezle yüz temizleme işleminizi geçekleştirebilir ardından da nemlendiricinizle yenilenmeyi destekleyebilirsiniz. Bu işlem cildinizin kızarmasına neden olabilir fakat bir süre sonra soyulmayan, kaygan ve parlak bir cilt oluşur.

Isı Değişimlerinden Uzak Durun

Cilt aşırı sıcak ve soğuk değişiklerden hoşlanmaz. Değişiklerle karşılaştığı zaman ise  yıpranmaya başlar. Bu nedenle çok sıcak uzun duşlardan kaçınılması gerekir. Duş veya banyo suyu sıcaklığının hiçbir zaman 37°’yi aşılmamasına dikkat edilmelidir.

Cildinizi Arındırın

Cildinizi korumak için yaşlanmasını engelleyen maskeler uygulayabilirsiniz. Cildinizi ölü derilerden arındırmak ve temizlenmesini sağlamak için nemlendirmeden önce günde iki kez yüzünüzü temizleyin ve tüm makyajınızı silin.

Dudaklarınızı Nemlendirin

Rüzgardan ve soğuk hava şartlarından en çok etkilenen vücut yapılarından biri de dudaklardır.Yüz de baskın  ve dikkat çekici bir rolü bulunan dudakların çatlak ve kuru görüntüsü şüphesiz her bireyi rahatsız eder.Bu yüzden gün içinde birçok defa dudak kremi sürmeniz ve onarıcı maske işlevini görmesi için yatmadan önce ince bir tabaka uygulamanız çok önemlidir.

Vitamin Alımına Özen Gösterin

Özellikle vitamin değeri yüksek olan meyve ve sebze tüketimine özen gösterin. Bağışıklık kazanma konusunda, sindirimde ve boşaltımda büyük ve önemli rol üstlenen meyve ve sebzeler içsel mikropların ölmesine cildin yenilenmesine ve akne gibi sorunların yok edilmesine yardımcı olur.

Bol Miktarda Su Tüketin

Su uzmanlar tarafından sıklıkla tavsiye edilen ve her hastalığın giderilmesinde önerilen bir ihtiyaçtır. Her bireyin günde en az 2 litre su tüketmesi sağlıklı bir vücut ve temiz ve canlı görünen bir cilt için çok önemlidir.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi