Fahrettin Altun, ABD’ye Türkiye’nin virüse karşı yürüttüğü mücadeleyi anlattı

0

İletişim Başkanı Fahrettin Altun Washington Times gazetesinde yayımlanan makalesinde, korona virüs salgınının merkezi haline gelen ABD’ye, Türkiye’nin virüse karşı yürüttüğü mücadeleyi anlattı.


İletişim Başkanlığı sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “İletişim Başkanı Fahrettin Altun Washington Times gazetesinde yayımlanan makalesinde, dünyanın Koronavirüs’e en çok kurban veren ülkesi ABD’ye Türkiye’nin virüse karşı yürüttüğü başarılı mücadeleyi anlattı.” ifadeleri yer aldı.

Fahrettin Altun’un makalesinden satır başları şu şekilde:

“Türk devleti, sağlık hizmetlerini tüm vatandaşlarına ücretsiz olarak sunuyor. Zamanında sağlık altyapımıza yaptığımız yatırımların karşılığını son süreçte gördük.

Attığımız adımlarla gidişatı terse çevirmeyi başardık. Yeni vakaların artış hızı, ilk vakanın tespit edildiği Mart ayı başından bu yana en düşük seviyesine geriledi. Her gün hastanelerden taburcu olan vatandaşlarımızın sayısı, yeni vakaların sayısını fersah fersah aşıyor.

Aynı zamanda Türkiye, gerçekleştirilen test oranlarına göre dünyada ilk 5’e girdi. Test vaka sayıları doğru orantılı olduğunun bilinciyle, çok test yaptığımız için enfeksiyon sayılarımızın kısa bir süreliğine yüksek seyredebileceğini kabul ettik. Ancak çok sayıda test yapmadan salgını kontrol altına almanın başka bir makul yolu yoktu.

Türkiye, virüsten etkilenen ülkelerle seyahatleri kısıtlayan ve nihayet tamamen durduran ilk ülkelerden biri oldu. Uçuşlar iptal edilmeden önce hemen yolcuları kontrolden geçirerek semptom gösterenleri havalimanlarında tespit etmeye çapa gösterdik.

Türkiye’nin Kovid-19 salgınıyla mücadelesinin ve bu süreci nasıl doğru şekilde yönetebildiğinin incelenmesi çok önemlidir. Avrupa ve Asya kıtaları arasında geçiş noktası olan Türkiye, virüs nedeniyle ciddi kaygı duyulan İran ile komşudur. Ayrıca İstanbul Havalimanı, dünyanın en çok trafiğe sahip meydanlarındandır.”

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi