Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu

0

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası korona virüs gündemine ilişkin gelişmeler ve yeni tedbirlerle ilgili açıklamalarda bulundu. 


Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan Bilim Kurulu, bugün saat 14.00’da video konferans yöntemiyle toplandı. Toplantının ardından Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, “Sokağa çıkmayanlar bu mücadelenin gizli kahramanlarıdır.” dedi.

Koca, “Tedbirleri eskisinden çok daha sıkı tutun, virüsü sokaktan alıp evinize taşımayın. Yayılmanın önünü kesemezseniz tedavinin sonucunu alamazsınız. Sizlere ilk vakamızdan, hastalığın bulaştığı şemayı göstermiştim. İşte bu vaka her hasta için çalıştığımız filyasyonun bir örneğiydi. Filyasyon oranımız yüzde 97.5’e ulaştı.” diye konuştu.

Tedbirleri sıkı tutun, virüsü sokaktan evimize taşımayın

Koca, “Tedbirleri eskisinden çok daha sıkı tutun, virüsü sokaktan alıp evinize taşımayın.” dedi.

65 yaş üstü ve gençlerin sokağa çıkma yasağı tedbirlerinin netice verdiğini ve ileri yaşta pozitif vaka sayısında belirgin azalma görüldüğünü aktaran Baka Koca, sokağa çıkma yasağı ve alınan tedbirlerinin olumlu yönde etkisi olduğunu belirterek, “65 yaş üstü sokağa çıkma yasağından önce vakaların yüzde 35’i 65 yaşından büyüktü. Kısıtlamadan sonra bu oran yüzde 18’e düştü.” ifadelerini kullandı.

Toplam vaka sayısı 78 bin 546’ya ulaştı

Bakan Koca, “Bugün sonucu çıkan 40 bin 270 testle birlikte toplam test sayımız 558 bin 413 oldu.” dedi.

Koca, “Bugün eklenen 4 bin 353 yeni vakayla toplam vaka sayımız 78 bin 546’ya ulaştı, bin 542 hastamız iyileşti, toplamda 8 bin 631 kişi hastalığı yendi.” ifadelerini kullandı.

Artan test sayıları neticesinde vaka sayısında artışın devam ettiğini ancak artış hızının düştüğünü belirten Koca, “Önümüzdeki günlerde plato olması şaşırtıcı olmayacak.” dedi.

Son 24 saatte hayatını kaybedenlerin sayısı 126

Bakan Koca, açıklamasında son 24 saatte korona virüs nedeniyle 126 kişinin hayatını kaybettiğini, toplam yaşamını yitiren kişi sayısının 1769 olduğunu belirtti.

Ercüment Ovalı’nın çalışması hakkında

Sağlık Bakanı Koca, Ercüment Ovalı’nın çalışmasına ilişkin sorulan soruya verdiği yanıtta, “Sözü edilen ilaç uluslararası bir ilaç firmasının patentli ilacı. İlaç ve aşı işi hem milli hem stratejik bir iştir. Sosyal medya üzerinden yapılmaz. Dünyada araştırmanın nasıl yapılacağı bellidir, sosyal medya üzerinden insanların umudu ile oynanamaz.” dedi.

Ayrıntılar geliyor…

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi