Reklam

Fark yaratan fotoğrafçı: Mustafa Türk

0

Kocaeli’nin İzmit ilçesinde Sanat Galerisi bulunan Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Ressamlık Bölümünü bitiren fotoğrafçı ve ressam Mustafa Türk ile söyleşi gerçekleştirdik.
Türk, küçük yaştan beri resim çizdiğinden ve bu yeteneğini teyzesinin keşfettiğinden bahsetti. “O yaşlardan beri resim hep hayatımda oldu başka da hiçbir iş yapmadım” şeklinde konuştu.

“Hem hobim hem mesleğim”

Mustafa Türk, hayatımızın büyük bir kısmı yaptığımız işle geçtiği yeri geldiğinde ailemizden çok yaptığımız işle vakit geçirdiğimiz için sevdiğimiz işi yapmanın çok önemli olduğunu dile getirdi. Sevdiğimiz işi yaparsak hayatı keyifli hale getirebileceğimizi, sevmediğimiz işi yaparsak ise hayatımızın zehir olabileceğinden bahsetti. Türk “ Ben şanslıyım hem hobim hem mesleğim.” dedi.

Mustafa Türk’e portre mi manzara fotoğrafı mı çekmeyi seviyorsunuz diye soru yönelttiğimde “Ayrım yapmıyorum, yeteneğiniz varsa her şeyi çekebilirsiniz” dedi. Sahip olduğumuz yeteneklerden insanları mahrum etmememiz gerektiğinden bahsetti. “Ama herkesin çekmeyi sevdiği bir tarz vardır.” şeklinde açıklama yaptı.

“Farklı bakarsanız fark yaratırsınız”

Reklam

Mustafa Türk, sanatçının işlevi insanlara farklı baktırmak olduğunu söyledi. Türk, “Sanatta farklı bakmazsan yerinde sayarsın, farklı bakarsanız fark yaratırsınız.” şeklinde konuşarak farklı bakmanın önemini vurguladı ve kendi çekimlerinin soyut fotoğraflar olduğunu açıkladı. Ayrıca Türk, fotoğraf çekmenin günü ve saati olmadığını uyumadığımız süre içinde her an spontane fotoğraf çekebileceğimizi söyledi.

“Fotoğraf belgedir.”

Mustafa Türk “Fotoğraf sanatçısı diye bir şey yok çünkü fotoğraf sanat değil belgedir.” dedi. Fotoğrafın sağlıkta, haberde ve bir çok alanda kullanıldığını ve bunun için her fotoğrafa birer sanattır demenin yanlış olduğunu söyledi. Türk “Fotoğrafı sanat için kullanırsanız sanatsal fotoğraflar çekerseniz. “ şeklinde konuştu. Türk, kız kulesinin milyonlarca fotoğrafı olduğunu ama hepsinin aynı olduğundan bahsetti ve bunların belge niteliğinden öteye gidemediğini söyledi. Farklı yorumlayıp kendimizce çekmemiz gerektiğinden söz etti.

“Bir fotoğraf savaş başlatır bir fotoğraf savaş bitirir.”

Mustafa Türk “Fotoğrafın görevi çok büyüktür, fotoğrafın amacı insanları uyandırmaktır çünkü fotoğraf bir belgedir.” dedi. Türk “Bir fotoğraf savaş başlatır bir fotoğraf savaş bitirir .” diyerek fotoğrafın önemini vurguladı. Fotoğrafın bir mesajı olması gerektiğini ve duygunun verilmesinin önemini söyledi diğer türlü pek bir değerinin olmayacağından bahsetti.
Mustafa Türk fotoğraf çektikçe nesnelere bakış açımızın değişeceğinden bahsetti. Daha önce fark etmediğimiz minik güzellikleri fark etmemizi sağlayacağını bakıp geçtiğimiz nesnelerin bize farklı gelmesi ve bakmaya değer bir obje haline geleceğinde bahsetti.

Türk sözlerine “Fotoğrafı da sanatı da önemsemiyoruz hayatımıza dahil etmiyoruz” diyerek devam etti. “Sanatla ilgili hayatınızda ek bir bölüm olsun, hayatınıza böyle hobiler katmazsanız yavan yaşarsınız.” diyerek sözlerini tamamladı.

Reklam

Diğer haberler

Reklam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi