Reklam

FED’in ardından Britanya Merkez Bankası’da korona virüs nedeniyle faiz indirimi yaptı

0

Britanya Merkez Bankası korona virüs (Kovid-19) salgınının ekonomiye etkilerini azaltmak amacıyla faiz indirimine giderek politika faizini 50 baz puan düşürdü.


Britanya Merkez Bankası (BOE) korona virüs salgınının ekonomiye etkisini azaltmak için politika faizini indirme kararı aldı. Banka, politika faizini 50 baz puan düşürerek yüzde 0,25’e indirdi. BOE, küçük ölçekli işletmeler için uzun vadeli kaynak sağlayacağını da duyurdu.

Britanya Merkez Bankasından yapılan açıklama şöyle:

“Britanya Merkez Bankasının rolü, İngiliz işletmelerinin ve hane halklarının keskin ve büyük olabilecek, ancak geçici olması gereken ekonomik bir şokla yönetmelerine yardımcı olmaktır. Banka’nın üç politika komitesi bugün İngiltere’deki işletmelerin ve hane halklarının Covid-19 ile ilişkili olması muhtemel ekonomik aksamalar arasında köprü kurmasına yardımcı olmak için kapsamlı ve zamanında bir tedbir paketi duyuruyor. Bu önlemler firmaların iş dünyasında ve insanların işlerde kalmasına yardımcı olacak ve geçici bir kesintinin daha uzun süreli ekonomik zarara yol açmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Diğer haberler

Reklam

Covid-19’un yayılmasının ardından riskli varlık ve emtia fiyatları keskin bir şekilde düştü ve hükümet tahvil getirileri, risk iştahındaki ve küresel ve İngiltere büyümesi görünümlerindeki belirgin bir bozulma ile tutarlı olarak tüm zamanların en düşük seviyelerine ulaştı. Finansal piyasa belirsizliğinin göstergeleri aşırı seviyelere ulaşmıştır.

Para Politikası Kurulu (MPC) oy birliğiyle Banka Faizini 50 baz puan düşürerek% 0,25’e düşürdü. MPC oybirliğiyle İngiltere Merkez Bankası’nın, merkez bankası rezervlerinin düzenlenmesi ile finanse edilen Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (TFSME) için ek teşviklerle yeni bir Vadeli Fonlama planı başlatmasına oy verdi. MPC oybirliğiyle, merkez bankası rezervlerinin ihraç edilmesi ile finanse edilen, finansal olmayan yatırım sınıfı kurumsal tahvil alımlarının stokunu 10 milyar £ seviyesinde tutmaya oy verdi. Komite ayrıca, merkez bankası rezervleri ihraç ederek finanse edilen Birleşik Krallık devlet tahvili alımlarının stokunu 435 milyar £ seviyesinde tutmak üzere oy birliğiyle oy kullandı. Banka, oranındaki düşüş, iş ve tüketici güvenini zor bir zamanda desteklemeye, işletmelerin ve hane halklarının nakit akışlarını desteklemeye ve maliyeti azaltmaya ve finansın kullanılabilirliğini artırmaya yardımcı olacaktır. “

FED’de faiz düşürmüştü

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (Fed), 18 Mart’ta yapılacak toplantıyı beklemeden 3 Martta politika faizini 50 baz puan indirmişti. Fed, indirime gerekçe olarak ekonomik aktivitenin korona virüs nedeniyle risk altında olmasını göstermişti.

 

Reklam

Diğer haberler

Reklam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi