Reklam

Feminist Gece Yürüyüşü başladı: Polis müdahale etti

0

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü adına düzenlenen ve on binlerce kadının katıldığı Feminist Gece Yürüyüşü, İstanbul’da Taksim’in sokakları başta olmak üzere çok sayıda sokağı doldurarak Beyoğlu’nda bulunan Fransız Kültür Merkezi önünde bir araya gelmek üzere yürüyüşe başladı.


Sıraselviler’de polis barikatına ulaşan kadınlar “Barikatı aç”, “Kadın, yaşam Özgürlük”, “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa”, “Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz” sloganları atarak yürümeye devam etti.

Polis müdahale ediyor

Polis, yürüyüşe katılan kadınlara, “Dağılın yoksa müdahale edeceğiz” anonsundan kısa bir süre sonra kadınlara biber gazı ve plastik mermiyle müdahale başladı. Polis gözaltına aldığı kadınları polis gözaltı araçlarına bindiriyor.

Valilik açıklama yapmıştı

Valiliğin açıklamasında, “Bütün kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü en içten duygularımızla kutluyoruz. Bu anlamlı ve güzel gün nedeniyle İstanbul’daki sivil toplum kuruluşlarınca 7-8 Mart 2020 tarihlerinde yapılacağı bildirilen bütün faaliyetlere Valiliğimiz ve kaymakamlıklarımız tarafından gerekli izinler verilmiştir. Ancak bazı sivil toplum kuruluşları ve şahıslar tarafından sosyal medya yoluyla Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’nde, bugün saat 19.00’da etkinlik duyurusu yapılmaktadır. Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’nin 2911 Sayılı Kanun çerçevesinde ilan edilen alanlar içerisinde olmaması nedeniyle akşam saatlerinde bu yerlere çıkan bütün yollar kapalı olacaktır” denildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz günlerde CNN Türk’te katıldığı bir programda, İstiklal Caddesi’ndeki 8 Mart yürüyüşüne izin vermeyeceklerini “Yenikapı’dan Kadıköy’e her yerde yapabilirsiniz. Bir tek İstiklal Caddesi bundan muaf tutuluyor” ifadeleri kullanılmıştı.

Reklam

Kadınların yürüyüşünden bazı görüntüler şöyle:

Reklam

Diğer haberler

Reklam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi