Reklam

Filistinli Leyla Halid: Erdoğan’ın İsrail ile askeri iş birliği çok köklü ve hiç durmadı

0

Filistin’in sembol isimlerinden olan ve 1968, 1969 yılarında yaşanan iki uçak kaçırma eylemini tüm dünyaya duyurmasıyla tanınan Leyla Halid, “Erdoğan sürekli Filistin halkının yanında olduğunu ilan ediyor ama İsrail ile askeri iş birliği çok köklü ve hiç durmadı.” diye konuştu.


Eskiden Filistin Kurtuluş Örgütü’nün (FKÖ) genç kadın gerillası olan Leyla Halid şimdi Filistin Halk Kurtuluş Cephesinin Politbüro üyesi. Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Olağan 4’üncü Kongresi için Türkiye’ye gelen Halid, gündemle ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Barış planı değil, Filistin’e düşmanlık ilanıdır”

Evrensel Gazetesi’nden Birkan Bulut’a konuşan Halid, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın “Yüzyılın Sözleşmesi” adını verdiği anlaşma hakkında şöyle konuştu:

Reklam

“Yüzyılın Sözleşmesi” bölgede siyonizmin ve ABD projelerinin tamamlayıcısı. Bu proje barış planı değil, Filistin’e düşmanlık ilanıdır. Trump ve Netenyahu’nun yaptığı sunumda Filistin-İsrail çatışmasının sona erdirilmesi, Filistinlilerin ülkenin dar bir kısmına hapsedilmesi anlamına geliyor. Filistin halkı yüzyıldır savaşıyor ve her dönemde yeni şeylerle karşılaşıyoruz. Filistin halkının kendi geleceğini tayin hakkı bu sözleşmede tanınmıyor. Trump, Kudüs’ü Yahudilerin tek ve yegane başkenti ilan etmekle zaten niyetini ortaya koymuştu. Bu planlarını ertelemişlerdi ama Arap yönetimlerle ilişkilerini rayına oturtunca projeyi ilan ettiler.”

“Suriye’nin daha fazla yıkımına sebep oluyor”

Filistin’e destek vermek isteyen ülkelerin İsrail ile ilişkilerini kesmeleri gerektiğini kaydeden Halid, “Filistin halkına yardım etmek isteyen herkes İsrail ile ilişkilerini kesmelidir. Birçok ülke Filistin halkının mücadelesini desteklediğini söylüyor ama arkadan İsrail ile iş birliği yürütüyor. Mesela Erdoğan sürekli Filistin halkının yanında olduğunu ilan ediyor ama İsrail ile askeri iş birliği çok köklü ve hiç durmadı. Ayrıca ordusunu başka bir ülkeye gönderiyor, Suriye’nin daha fazla yıkımına sebep oluyor.” dedi.

“Suriye’nin Antakya’ya ya da Ankara’ya girme hakkı var mı?”

Türkiye’nin Suriye politikası hakkında konuşan Filistinli Halid, “Türkiye’nin İdlib’e girme hakkı yok. Bu müdahale, işgalin başka bir biçimidir. Türkiye’deki Kürtlere baskı uygulayanlar ile İdlib’e girenler aynıdır. Mesela Suriye’nin Antakya’ya ya da Ankara’ya girme hakkı var mı? Bu ajandayı ABD yürürlüğe koydu ve işbirlikçileriyle hayata geçiriyor. Öte yandan NATO, Türkiye sözde halka yardım için Libya’ya giriyor, silah ve mühimmat gönderiyor.” diye konuştu.

Reklam

Diğer haberler

Reklam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi