Finlandiya’da babalara 7 aylık doğum izni geliyor

0

Finlandiya hükümeti, babalarında çocuklarıyla daha fazla zaman geçirmesi ve cinsiyet eşitliğini sağlamak amacıyla her iki ebeveyne de eşit doğu izni verilmesine yönelik planlarını açıkladı.


Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, cinsiyet eşitliğini sağlamak için hala alınması gereken yol olduğunu ve babaların, çocukları küçükken onlarla yeterince zaman geçirmemesinden şikâyetçi olduğunu açıklamıştı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Finlandiya’da annelere verilen mevcut doğum izni süresi 4,2 ay. Babalara verilen izin ise, çocuklar iki yaşına gelinceye dek toplamda 2,2 ay. Yeni düzenlemeyle birlikte ücretli ebeveyn izni anne ve babanın her birine 164 gün yani 7 ay, toplamda ise 14 aya çıkarılması bekleniyor.

Avrupa’nın en uzun ebeveynlik izni kullanan ülkesi, her çocuğun doğumundan sonra 240 günlük izin ile İsveç birinci sırada bulunuyor. Danimarka’da ise babalara doğumdan sonra iki hafta babalık izni verilirken, daha sonra eşler 32 haftalık doğum iznini aralarında paylaşabiliyor.

Türkiye’de babalık izni 4857 sayılı kanuna göre memurların 10 gün olarak belirleniyor. Özel sektör çalışanlarının ise 5 günlük babalık izni bulunuyor.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi