Fransa Afrika’daki askeri gücünü artırıyor

0

Fransa Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Sahra Çölü’nün güneyinde bulunan Sahel bölgesindeki askeri kuvvetlerine ilave yapacağını duyuruldu. Bakanlık, bölgedeki asker sayısının 4 bin 500’den 5 bin 100’e çıkarmayı planlıyor.


Al-Arabiya’nın haberine göre, Ocak ayında Sahel ülkelerinin liderleriyle yaptığı görüşmede askeri gücün 220 asker daha güçlendireceğini söyleyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, bu sayıyı 600’e çıkartmaya karar verdiği öğrenildi.

Fransa Savunma Bakanı Florence Barley, “Gücün ana kısmı Mali, Burkina Faso ve Nijer arasında Üç Sınır denilen bölgeye konuşlandırılacak.” diye konuştu.

Sahel Bölgesi neden önemli?

Sahel olarak adlandırılan bölgede Senegal, Çad, Burkina Faso, Mali, Nijerya, Moritanya ile Nijer ülkeleri bulunuyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın hazırladığı bir rapora göre Sahel bölgesinin, 60 milyar varil petrol rezervi barındırdığı bu nedenle enerji kaynakları açısından Ortadoğu’dan çok daha önemli olduğuna dikkat çekiliyor.

Bölgede bulunan ABD, Çin ve Avrupa ülkelerinin yanı sıra çok sayıda terör grubu da bulunuyor.

1956 yılında Nijerya’da uranyumun bulunmasıyla birlikte çok sayıda ülkenin odağı haline gelen Sahel bölgesinde enerji kaynaklarına dayalı askeri yerleşimlerde hız kazandı. Bölgede çok sayıda ABD ve Avrupa ülkelerine ait askeri üs bulunuyor.

Fransa başta olmak üzere İspanya, Kanada, Hindistan, Güney Afrika, Büyük Britanya ve Japonya gibi ülkelerin uranyum madenlerine ortak oldukları ya da araştırma çalışmaları sürdürdükleri biliniyor.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi