Reklam

Fransa’da Cuma namazını kadın imam kıldırdı

0

Fransa’da ilk kez geçen sene açılan ve kadın-erkek birlikte namaz kılınan camide geçtiğimiz Cuma ilk defa bir kadın imam namaz kıldırdı.


Dünyada ilk defa 2005 yılında Amerika’da Teolog Dr. Amina Wadud’un Cuma namazı kıldırmasıyla dünya kamuoyunda oldukça dikkat çekilmişti. Bu sefer Fransa’da geçen yıl açılan Fatima Camii’nde Fransa’nın kadın imamı Kahin Bahloul Cuma namazı kıldırdı ve namazın ardından vaaz verdi.

Fatima Camii isimli kadın erkek karışık bir şekilde ibadet edilen camiinin kurucularından olan İmam Bahloul, Fatima Camiyi anlatırken “Liberal İslam”ı uyguladığını söylemişti.

Reklam

Macron’un “İslam’a dayalı bölücülükle mücadele” stratejisi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yurt dışından gelen imam uygulamasına son vererek, Fransa’da İslam eğitimi yine Fransızlar vereceğini söyleyerek “İslam’a dayalı bölücülükle mücadele” stratejilerini açıklamıştı.

Kadın imamlar

Fransa’da Fatima Cami’nden önce 2005 yılında ABD’nin New York kentinde ABD’li Müslüman Teolog Dr. Amina Wadud Cuma namazı kıldırmıştı. Daha sonra ise ABD’li Müslüman kadın teolog Dr. Amina Wadud, Hollanda’nın Amsterdam şehrindeki Paradiso Konser Salonu’nda kıldırdığı Cuma namazında cemaate önderlik etti. Wadud, daha sonra Britanya’ya giderek orada da namaz kıldıran ilk kadın imam olmuştu. Son olarak Fransa’da kadın imam Kahin Bahloul tarafından Cuma namazı kıldırıldı.

Reklam

Diğer haberler

Reklam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi