Gece Terörü Nedir?

0

Parasomnia olarak da adlandırılan gece terörü hastalığı, uykuya dalma esnasında ve uyanma sırasında ortaya çıkabilen anormal hareketleri içermektedir. Çoğu insan hayatlarında bir kez bile olsa gece terörü yaşamaktadırlar. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar 5-6 yaş arasındaki çocukların %88’lik kısmında en az bir kez gece terörü hastalığının görüldüğü söylenmektedir. Genellikle bu hastalık ergenlik çağından itibaren azalma eğilimi göstermektedir.

Gece terörü birkaç farklı şekilde gözlemlenebilir. REM uykusu dışında gözlenen parasomnia, uykuda yürüme yani uyurgezerlik ile ortaya çıkarken REM uykusunda ise kabuslar ve uyku felçleri olarak kendini göstermektedir.

Gece Terörü Belirtileri nelerdir?

  • Uykudan korkuyla kalkarak boş gözlerle etrafa bakarak bağırmaya ya da çığlık atmaya başlar.
  • Çarpıntı, hızlı soluma, ciltte kızarıklık, terleme ve kas kasılmaları olur.
  • Kıyafetlerini çıkartmak ve bulunduğu ortamı terk etmek isteyebilir.
  • Hastalıktan dolayı meydana gelen ataklar uykunun ilk 2 veya 4 saatlik diliminde görülür.
  • Hasta atağın etkisinden çıkamadığı takdirde dakikalarca sürebilir.
  • Çoğunlukla birey bu belirtiler esnasında tam uyanık halde değildir ve yaptıklarından habersiz bir şekilde tekrar uykuya dalar.
  • Uyku tamamlandığında birey uykusunda geçirdiği ataktan habersizdir.
  • Bunlardan farklı ve daha hafif olarak uyku esnasında konuşma, derin iç çekme ve iniltiler de görülebilmektedir.
Diğer haberler

Gece Terörü Nedenleri Nedir?

Gece terörü hastalığının altında yatan en önemli nedenlerden birisi psikolojik sorunlardır. Birçok REM uyku davranışı bozukluğu gibi bazı parasomnilerden beyin hastalıkları sorumlu olabilir. Parasomnias da obstrüktif uyku apnesi ve çeşitli ilaçlar ile diğer uyku bozuklukları tarafından tetiklenebilmektedir. Ayrıca ebeveynlerde hayatlarının bir döneminde uyku problemleri yaşanmış ise bunun genetik olarak aktarılmış olma ihtimali olabilir.

Gece Terörü Tedavisi

Gece terörü hastalığı çoğunlukla ergenlikten sonra kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Hastalık dönemlerinde de ataklar oldukça nadirdir. Eğer bu durum her gün veya birkaç gün arayla tekrarlıyorsa psikiyatr uzmanına veya nöroloji uzmanına danışmak gerekmektedir. Gece terörü hastalığı kalıcı veya ciddi sorunlara yol açmasa da günlük yaşamın getirdiği stresten veya psikolojik sorunlardan ortaya çıkabilmektedir.

Hastalığın altında yatan neden başkaca ciddi hastalıklara yol açmadan teşhis edilmeli ve tedavisine başlanmalıdır. Sağlıklı bir uyku yaşam kalitemizi arttırmaktadır. Huzurlu bir yaşam için her türlü uyku probleminde bir uzmana gözükmeniz önem taşımaktadır.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi