“Geleceğe Nefes” için dikilen 11 milyon fidan kurumaya yüz tuttu

0

“Geleceğe Nefes” kampanyası kapsamında 11 Kasım 2019 tarihinde Türkiye’nin çeşitli illerinde dikilen 11 milyon fidanın yüzde 90’ının kuruduğu öğrenildi.


Tarım ve Orman Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü tarafından 11 Kasım 2019 tarihinde “Geleceğe Nefes” adlı kampanya kapsamında, Türkiye’nin farklı illerinde eşzamanlı olarak 11 milyon fidan dikilmişti. Fidan dikim etkinliğine Ankara’dan destek veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, fidan dikim etkinliklerinin gelenekselleşmesini belirterek “İnşallah bundan sonra her yıl milletimiz takvimler 11 Kasım’ı ve saatler de 11.11’i gösterdiğinde fidan dikmek üzere belirlenen alanlarda olacaktır.” diye konuşmuştu.

Kurumaya yüz tutmuş

Cumhuriyet gazetesinden Sena Yaşar’ın haberine göre Tarım Orman-İş Sendikası, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 11 Kasım’da diktiği 11 milyon fidanın yüzde 90’ının kuruduğunu belirledi. Sendikanın incelemesinde, Çanakkale Ayvacık’taki fidanların bakımsız ve kurumaya yüz tutmuş halde olduğu, mevsim şartlarına ayak uyduramadığının görüldüğü de ifade edildi.
11 Kasım fidan dikimi etkinliğiyle ilgili olarak uzmanlar, toprağın yeterli nem doygunluğuna ulaşmadığını ve bu nedenle tutma oranlarının yüzde 10’un altında olduğunu belirtmişlerdi.

Tahribatın üstünü örtme operasyonu

Tarım Orman-İş Sendikası Başkanı Şükrü Durmuş, sendika tarafından Çanakkale Ayvacık’taki uygulama alanında yapılan incelemelerde, fidanların kuruduğunun belirlendiğini söyledi. Durmuş, uygulamanın “popülist ve tahribatın üstünü örtme operasyonu” olduğunu ifade etti.

Sendika Başkanı Durmuş şöyle konuştu:

“Bu çalışmaya yönelik, ormancılık bilim insanları ve bizler, koşulların uygun olmadığını bildirmiştik. Mevsim itibarıyla yeteri kadar yağışın olmadığı dönemde, sırf Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek adına böyle bir kampanyanın yürütülmesinin yanlış olduğunu söylemiştik. Ayrıca dikilen fidanların usulüne uygun ve ehil insanlar tarafından dikilmediği de ortadaydı. Keşke o dönemki iddialarımızda biz yanılmış olsaydık. Birkaç alanda yaptığımız araştırmada yüzde 90’ın üzerinde fidanın öldüğü görülmektedir. Bu bir cinayettir. Tarım Orman Bakanı ve Orman Genel Müdürlüğü yetkililerini bir kez daha uyarıyoruz. 17 yıldır binlerce hektar orman alanını çokuluslu şirketlere maden sahası olarak peşkeş çektiniz. Bu şirketlerin yarattığı tahribatı değil 11 milyon fidan dikmek, asırlarca uğraşsanız düzeltemezsiniz. ‘Geleceğe Nefes’ diye yutturduğunuz kampanyanın bir maske ve aldatmaca olduğunu bu ülke halkı biliyor. Bu uygulamalar geleceğin nefesi olmak yerine gelecek neslin soluğunu kesmiştir.”

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi